Potężne silosy pojadą z Kościana do Radomia [ZDJĘCIA]

Dziś późnym wieczorem z kościańskiej firmy Instal-Filter w liczącą ponad 400 km trasę wyruszą trzy ogromne silosy. Celem podróży jest ciepłownia w Radomiu.

Potężne silosy pojadą z Kościana do Radomia

Elementy transportowane to silosy magazynowe sorbentu, odpadu i węgla aktywnego, będące częścią instalacji odsiarczania spalin w ciepłowni w Radomiu. Trzy elementy ważą odpowiednio 8, 18 i 24 tony. Ich długość wynosi z kolei od 11 do 19 metrów. Dziś w porze przedpołudniowej odbywał się załadunek wielkogabarytów, natomiast w podróż do Radomia wyruszą one po godz. 22.00. Tak duży transport możliwy jest tylko w porze nocnej, dlatego załadunek na miejsce dotrze za kilka dni.

Dodajmy, że to nie pierwszy tak duży transport organizowany przez kościańską firmę. W listopadzie ubiegłego roku z Kościana do Włocławka jechały dwa silosy, które po rozciągnięciu liczyły aż 35 metrów. Pisaliśmy o tym w artykułach: Załadunek wielkogabarytowych silosów w Instal-Filter [ZDJĘCIA] oraz Nocny przejazd ogromnych silosów przez Kościan [ZDJĘCIA].

Dzisiejszy transport związany jest z realizacją umowy dla przedsięwzięcia inwestycyjnego pn.: „Zabudowa Instalacji Oczyszczania Spalin dla kotłów WR-25 Ciepłowni Północ i Ciepłowni Południe w ramach projektu pn.: „Dostosowanie źródeł ciepła do wymagań Konkluzji BAT” w RADPEC S.A.”

W ramach inwestycji zmodernizowane zostaną instalacje oczyszczania spalin dla siedmiu kotłów istniejących w Ciepłowniach Północ i Południe w Spółce „RADPEC” S.A. Zgodnie z zawartą umową, spółka Instal-Filter w oparciu o własny projekt, technologię i know-how dostarczy na teren inwestycji instalacje odsiarczania i odpylania spalin wraz z całą niezbędną infrastrukturą i aparaturą technologiczną, a także przeprowadzi ich uruchomienie.

– Modernizacja istniejących źródeł ciepła umożliwi funkcjonowanie ciepłowni zgodnie z nowymi przepisami unijnymi. Nasza firma będzie miała swój ogromny udział w dostosowaniu obiektu do wymagań Konkluzji BAT dla dużych źródeł spalania (LCP) oraz Dyrektywy IED. Dzięki rozwiązaniom INSTAL-FILTER SA emisja tlenków siarki ulegnie siedmiokrotnej redukcji, a ilości emitowanych pyłów zmniejszą się ponad pięciokrotnie. Mieszkańcy Radomia zyskają czystsze powietrze w całej okolicyinformuje firma Instal-Filter.

Fot. Instal-Filter SA