Posprzątany las w Kurzej Górze

Zalegające plastikowe butelki, wiadra i torby, a także odpady wielkogabarytowe, w tym między innymi wanna, sprzęt AGD i tapczan, zostały wywiezione z lasu. O problemie sygnalizowaliśmy pod koniec stycznia.

Po interwencji naszej redakcji usunięciem zalegających śmieci w lesie w Kurzej Górze zajęło się Nadleśnictwo Kościan, któremu teren ten podlega.

Leśnicy zwracają uwagę, że problem śmieci w lasach jest nagminny. – Niejednokrotnie zdarza się, że sprzątamy dane miejsce, a już następnego dnia jest to samopodkreśla Zbigniew Mikołajczak, starszy specjalista służby leśnej Nadleśnictwa Kościan.

Nadleśnictwo zapewnia, że monitoruje cały podległy mu obszar, jednak jest on spory, bo obejmuje 15,4 tys. ha lasów położonych na terenie pięciu powiatów (gostyński, kościański, leszczyński, wolsztyński i grodziski) oraz 11 gmin. Niestety przy szybkim tempie śmiecenia, które występuje, trudno jest zachować cały czas porządek.

Osoby, które śmiecą powinny mieć na uwadze fakt, że nie są bezkarne. Straż leśna patrolująca lasy za zaśmiecanie może nałożyć mandat karny w wysokości do 500 zł. Jeżeli sprawa zostanie skierowana do sądu grodzkiego, to może być wymierzona grzywna w wysokości nawet do 5000 zł.

Szeroko o problemie śmieci w lasach napiszemy w najbliższym wydaniu gazety „Kościaniak”.