Porodówka w Kościanie. Przyszłe mamy a koronawirus

Wszystkie pacjentki przyjmowane do porodu w kościańskim szpitalu powiatowym mają wykonywany szybki test antygenowy w kierunku zakażenia SARS-CoV-2. Co, jeśli wynik testu okaże się pozytywny?

FB Porodówka w Kościanie

Najczęściej wynik jest ujemny i wówczas pacjentka przyjmowana jest na salę porodową. Może być z osobą towarzyszącą. Zdarza się jednak, że wynik testu jest dodatni. W takiej sytuacji kobieta jest przekazywana na specjalny oddział dla pacjentek z Covid-19.

Ale zdarza się, że poród jest już zaawansowany. Wtedy personel oddziału zakłada kombinezony ochronne i przystępuje do działania. Pacjentka z dodatnim wynikiem znajduje się na sali izolacyjnej, a porodówka jest starannie zdezynfekowana. Mama, już po urodzeniu dziecka, może mieć je od razu przy sobie. Zależy to już od jej woli.

Od 8 lutego szpital w Kościanie przywrócił możliwość porodów rodzinnych. Rodzącej z wynikiem negatywnym testu może towarzyszyć jedna osoba, która powinna być zdrowa (bez żadnych objawów przeziębienia) i nie może być objęta kwarantanną. Ponadto towarzysz powinien mieszkać z rodzącą przez co najmniej 14 dni przed porodem. Wskazane jest także, aby osoba towarzysząca posiadała aktualny wynik wymazu nie starszy niż 3 dni.

Po porodzie, osoba towarzysząca może pozostać na sali porodowej wraz z pacjentką do momentu przekazania jej do oddziału poporodowego. W dalszym ciągu natomiast obowiązuje zakaz odwiedzin na Oddziale Położniczym-Ginekologicznym, co jest uwarunkowane koniecznością zapewnienia bezpieczeństwa epidemiologicznego dla pacjentek i ich nowo narodzonych dzieci.