Poranek nie dla wszystkich trzeźwy

W poniedziałek kościańska drogówka prowadziła akcję „Trzeźwy poranek” sprawdzającą trzeźwość kierowców na drogach naszego powiatu. Jak się okazało, nie wszyscy kierowcy byli trzeźwi.

Po pomiarze alkomatem okazało się, że cztery osoby wsiadły za kierownicę po wypiciu alkoholu, w tym jedna z osób była w stanie nietrzeźwości, natomiast trzy w stanie po użyciu alkoholu.

Rekordzistą okazał się 38-letni mieszkaniec gminy Kosakowo, który został zatrzymany około godziny 8.20 w Jerce na ulicy Kościańskiej. Mężczyzna kierował pojazdem ciężarowym marki volvo. Wykonane badanie wykazało 1,09 promila alkoholu w organizmie. – Co ciekawe, kierujący podczas kontroli powiedział policjantom, że przed wyjazdem w trasę z Bydgoszczy sprawdzał stan trzeźwości swoim alkomatem i był trzeźwy. Podważał przy tym sprawność użytego policyjnego sprzętu. Sprawdzenie trzeźwości kierującego na trzech różnych policyjnych alkomatach potwierdziło jednak ich sprawność, gdyż każdy wskazał ten sam wynik. Nasuwa się zatem pytanie, jaki poziom alkoholu w organizmie był w chwili wyjazdu kierowcy z Bydgoszczyrelacjonuje Jarosław Lemański, oficer prasowy KPP w Kościanie.

Pozostali zatrzymani to trzech kierowców na ul. Łowieckiej w Jerce. Pierwszy z nich,  57-letni mieszkaniec Kościana, który kierował volkswagenem, miał 0,36 promila alkoholu w organizmie. Drugi to również 57-latek z Dobrzycy, kierujący mercedesem. Badanie wskazało u niego promila alkoholu w organizmie. Trzecim przyłapanym kierowcą był 41-letni mieszkaniec gminy Pogorzela, który kierował pojazdem marki volvo wraz z naczepą. Alkomat wskazał u niego 0,36 promila alkoholu w organizmie.

Wszystkim kierującym zatrzymano prawo jazdy, a za popełnione czyny odpowiedzą przed sądem. Działania ukierunkowane na eliminowanie z ruchu kierujących na „podwójnym gazie” będą sukcesywnie powtarzane na drogach powiatu. Każdy kierujący musi mieć świadomość, że może w każdej chwili zostać zatrzymany do kontroli stanu trzeźwości.