Porady dla obstawiających żużel u bukmachera

Obstawiając u bukmachera dowolną dyscyplinę sportu należy się liczyć z wieloma niuansami, które mogą mieć wpływ na to, czy postawiony przez nas zakład okaże się wygrany czy przegrany. W przypadku żużla nie jest inaczej.

Sprawdzenie składów to podstawa
W przypadku rozgrywek drużynowych przed postawieniem zakładu obowiązkowo należy sprawdzić składy zespołów. Żużel jest sportem kontuzjogennym, wobec czego drużyny dość często przystępują do meczów osłabione. Niektóre z nich dysponują rezerwowym, który w znacznym stopniu jest w stanie zastąpić nieobecnego kolegę, ale niektóre skonstruowane są w ten sposób, iż brak jednego elementu układanki wywraca siłę ekipy do góry nogami. W przypadku drużyny jadącej w osłabieniu należy też sprawdzić, czy jest ona uprawniona do korzystania z manewru zastępstwa zawodnika. Polega on na tym, że kontuzjowany zawodnik w programowych startach może być zastępowany przez innych żużlowców swojego zespołu, którzy zyskują tym samym możliwość zanotowania startów nadprogramowych. Przepis ten ma na celu wyrównanie szans, więc nieobecność lidera nie zawsze oznacza dla danego teamu tragedię.

Tor wiele Ci powie
– Ja, jako zawodnik, nie lubię takich torów, gdzie muszę się koncentrować na tym, gdzie pojechać, aby mnie nie szarpnęło i nie wywróciłomówi Martin Vaculik na łamach serwisu speedwayekstraliga.pl.

– Żużel stał się naprawdę zaskakujący. Prawdę powiedziawszy, nigdy nie lubiłem twardych torów, których teraz jest naprawdę sporo. Wolę, gdy jest przyczepnie, a od zawodnika wymaga się nie tylko umiejętności, ale też siły fizycznej. Na twardych torach nie jest przecież łatwo o spektakularne akcje, a decydującą rolę odgrywa moment startowy – twierdzi natomiast Vaclav Milik (wywiad z zawodnikiem można przeczytać tutaj).

Ważne jest to, na jakim obiekcie rozgrywane są zawody i jak zwyczajowo przygotowywany jest tor. W speedwayu owal stanowi zazwyczaj atut gospodarzy i w przypadku wyrównanych sił drużyn bardzo często ma to wpływ na końcowy rezultat. Mamy też wielu tzw. lokalnych matadorów, którzy ogólnie są zawodnikami raczej przeciętnymi, ale na domowym torze zamieniają się w prawdziwe bestie, potrafiące bez mrugnięcia okiem pokonywać najlepszych, co można wykorzystać obstawiając u bukmachera.

Pola startowe niezwykle ważne
Każdy tor żużlowy ma to do siebie, że delikatnie się zmienia pomiędzy zawodami, jak i podczas nich. To sprawia, że najczęściej niektóre pola startowe są bardziej korzystne od innych. Śledząc zawody w telewizji warto włączyć odbiornik kilkanaście minut przed pierwszym wyścigiem, gdyż obecni w studiu eksperci lubią się wypowiadać na temat tego, które pola ich zdaniem będą tym razem „niosły”. Gdy chcemy natomiast obstawić u bukmachera zmagania żużlowców z większym wyprzedzeniem, podczas analizy warto przyjrzeć się statystykom wygranych biegów z poszczególnych pól w kilku ostatnich imprezach na danym obiekcie.

Pogoda
Padający deszcz niemal zawsze krzyżuje plany lokalnych speców od przygotowania nawierzchni. W związku z tym znakomicie spasowani ze swoim torem gospodarze w jednej chwili potrafią stać się nieporadni, robiąc wszystko, żeby chociaż uratować honor. Owal po deszczu może się zmienić na tyle, że zaczynają na nim występować sytuacje, których prawdopodobieństwo w normalnych warunkach jest znikome. Bywa wówczas, że nieopierzony junior objeżdża lidera drużyny przeciwnej, a panujący mistrz świata wykręca na pierwszym łuku „efektownego” bączka. To wszystko należy mieć na uwadze grając u bukmachera.

Ranga zawodów
W idealnym świecie każdy profesjonalny sportowiec powinien w każdych zawodach dawać z siebie wszystko. To jednak tylko teoria, a w praktyce wygląda to tak, że żużlowcy jadą na sto procent w tylko najbardziej prestiżowych i najbardziej opłacalnych zmaganiach. W innych natomiast lubią oszczędzać swoje kości oraz silniki, co jest jak najbardziej zrozumiałe. Z tego też względu triumf lidera Grand Prix w najbliższym turnieju rangi IMŚ jest bardzo prawdopodobny, ale w zawodach o puchar prezydenta jakiegoś miasta już niekoniecznie.

Wybór firmy bukmacherskiej też ma znaczenie
Zakłady na żużel dostępne są we wszystkich większych firmach bukmacherskich. Nie oznacza to jednak, że oferta zakładów jest identyczna u każdego bukmachera. Niektóre firmy specjalizują się w zakładach na żużel, podczas gdy w przypadku innych jest to dyscyplina, do której nie przywiązuje się większej wagi. Warto więc przejrzeć listę legalnych bukmacherów np. na tej stronie i sprawdzić jakie zakłady na żużel znajdziemy u każdego z bukmacherów. Szczególną uwagę warto jednak zwrócić na bukmachera forBET, który do żużla przywiązuje niezwykłą wagę, zarówno pod względem oferty zakładów na tę dyscyplinę, jak i angażując się we wsparcie klubów żużlowych (jeszcze do niedawna forBET był sponsorem tytularnym Włókniarza Częstochowa). Firma forBET to oczywiście legalny bukmacher, posiadający zezwolenie upoważniające do urządzania zakładów na terenie Polski. Przypominamy, że gra u nielegalnych bukmacherów jest karalna, a więc należy przywiązywać dużą wagę do wyboru odpowiedniej firmy, która działa legalnie. Pamiętajmy także, że od zakładów można się dość szybko uzależnić, a więc należy zawsze mieć to na uwadze angażując się w grę. Wnoszenie zakładów dostępne jest dla osób które ukończyły 18 lat.

Autor: Materiały prasowe