Pomoc dla uchodźców z Ukrainy w biurze senatora Ziemniaka

W mieszczącym się przy Placu Żołnierza Polskiego 2 w Kościanie Biurze Senatorskim Wojciecha Ziemniaka od najbliższego poniedziałku czynny będzie punkt pomocy dla obywateli Ukrainy przy wypełnianiu wniosków o nadanie numeru PESEL. Będzie także można tutaj zdobyć inne przydatne informacje.

Senator Wojciech Ziemniak wraz z radnymi miejskimi Kościana z klubu Koalicja Obywatelska w pomoc ukraińskim uchodźcom jest zaangażowany od początku wybuchu wojny. Najpierw zespół zaangażowanych osób organizował zbiórki potrzebnych rzeczy i produktów, a teraz przyszedł czas na konkretniejszą pomoc.

Taką inicjatywę wymusiła sytuacjatłumaczy senator Wojciech Ziemniak.Mimo, iż wniosek do wypełnienia w celu uzyskania numeru PESEL przygotowany jest w języku ukraińskim, dane w nim zawarte trzeba wpisać w alfabecie łacińskim, a wielu Ukraińców go nie zna. Dlatego wspólnie z radnym Sławomirem Kaczmarkiem i innymi radnymi Kościana postanowiliśmy zorganizować pomoc dla uchodźców przebywających w naszym regionie. W tym celu zaangażowaliśmy m.in. panią Yanę Marakhovską, wolontariuszkę z Ukrainy, która od 3 lat mieszka w Kościanie.

Pomoc będzie miała kilka aspektów, ale najważniejszym jest wspomniany wniosek. – Każdy obywatel Ukrainy musi wystąpić o numer z  wypełnionym wcześniej wnioskiem do USC w Kościanie, a w poszczególnych gminach na terenie powiatu do wydziału ewidencji ludności – tłumaczy radny Sławomir Kaczmarek. – W przełożeniu cyrylicy na alfabet łaciński będzie pomagać pani Yana. Będziemy także od razu umawiać terminy wizyt na złożenie wniosku w urzędach, bo można to uczynić jedynie telefonicznie. Ponadto krok po kroku poinformujemy co jeszcze trzeba przygotować, chociażby jakie zdjęcie.

Przekazywane informacje będą dotyczyły także możliwości nadawania profilu zaufanego, który umożliwi z kolei ubieganie się o różnego rodzaju dostępne świadczenia jak 500+ i inne. W biurze senatora Ziemniaka będzie można również uzyskać wszelkie inne przydatne informacje dotyczące przykładowo dostępnych lekarzy, czy też wielu innych codziennych sytuacji. – Taka pomoc jest bardzo ważna dla wielu osób. Przyjeżdżając do zupełnie obcego im kraju i miasta, bez znajomości języka, czują się często bardzo zagubieni. Nie wiedzą do kogo i gdzie się zwrócić. Co innego, jeśli mają tutaj rodziny czy znajomych, którzy wcześniej przyjechali, wtedy jest łatwiej. Ale wiele osób nie ma tu nikogomówi Yana Marakhovska.

Pomoc będzie świadczona od poniedziałku do piątku w określonych godzinach. Oczywiście bezpłatnie i tak długo, jak będzie taka potrzeba.

Dyżury prowadzone będą w następujących godzinach:
poniedziałek, środa, piątek: godz. 10.00-14.00
wtorek, czwartek: 16.00-18.00

Fot. Milena Waldowska