Policyjny dron w akcji [ZDJĘCIA]

W czwartek kościańska drogówka przeprowadziła pilotażowe działania na drodze, do których użyto drona z wideorejestratorem. W wyniku akcji ujawniono 20 wykroczeń drogowych w Czempiniu i Kościanie.

Dron do policjantów z kościańskiej komendy przyjechał z Komendy Wojewódzkiej Policji w Poznaniu wraz z obsługującymi go funkcjonariuszami. Działania policjanci rozpoczęli na parkingu przy dworcu kolejowym w Czempiniu. Dowódca akcji przedstawił policjantom  taktyczne aspekty działań na drodze z wykorzystaniem sprzętu. A urządzenie wyposażone jest w wideorejestrator o doskonałych parametrach optycznych i cyfrowych.

Następnie policjanci przystąpili do pracy. Wytypowano kilka arterii drogowych na terenie powiatu, na których w ostatnim czasie dochodziło do różnych sytuacji, zagrażających bezpieczeństwu uczestników ruchu drogowego. To w ich rejonie dron wzbił się w powietrze.

Najpierw została zlustrowana sytuacja na drogach skupionych przy przejeździe kolejowym w Czempiniu. Następnie mundurowi przenieśli się do Kościana w rejon sygnalizacji świetlnej przy skrzyżowaniu ulic: Piłsudskiego, Grodziskiej, Poznańskiej i Gostyńskiej.                                              

W akcji trwającej 4 godziny wzięło udział 7 policjantów. W wyniku ich działania zostało ujawnionych 20 wykroczeń drogowych: 9 z nich dotyczyło niestosowania się do sygnałów świetlnych, 6 to brak zapiętego pasa bezpieczeństwa, 5 to wykroczenie popełnione poprzez korzystanie z telefonu komórkowego w czasie kierowania pojazdem. Na sprawców tych wykroczeń nałożono mandaty karne. W 3 przypadkach zabezpieczono obraz z wideorejestratora na poczet przygotowywanych postępowań wyjaśniających.

Akcja była skierowana na jedno z priorytetowych zadań policji jakim jest poprawa bezpieczeństwa na drogach. Tego typu działania będą kontynuowane.

Fot. KPP w Kościanie