Policyjna akcja dron [FILM]

Policjanci z kościańskiej drogówki wraz z funkcjonariuszami Komendy Wojewódzkiej Policji w Poznaniu przeprowadzili wspólne działania w naszym powiecie pod nazwą „Bezpieczny przejazd” z wykorzystaniem drona.

To już kolejne działania na terenie powiatu kościańskiego z wykorzystaniem policyjnego drona, skierowane wobec kierujących, którzy rażąco naruszają przepisy ruchu drogowego. Tym razem akcja została przeprowadzona przy przejazdach kolejowych w Starych Oborzyskach i Czempiniu.

Działanie wygląda w ten sposób, że gdy operator latającego w powietrzu drona zaobserwuje na kamerze wykroczenie, przekazuje informację do patrolu ruchu drogowego, który podejmuje interwencję wobec sprawcy. W wyniku takiego działania zostało ujawnionych 10 wykroczeń na przejazdach kolejowych. Ponadto ujawniono kilkanaście wykroczeń drogowych dotyczących braku zapiętego pasa bezpieczeństwa, czy korzystania z telefonu komórkowego w czasie kierowania pojazdem. Na sprawców zostały nałożone mandaty karne. W jednym przypadku zabezpieczono obraz z wideorejestratora na poczet postępowania wyjaśniającego.

Niechlubny rekordzista akcji to 45-letni mieszkaniec gminy Czempiń, który otrzymał mandat w wysokości 2 tys. zł za wjeżdżanie na przejazd kolejowy w momencie, gdy opuszczane były już zapory.

Policja zapowiada, że działania z wykorzystaniem policyjnego drona będą kontynuowane.