Policja apeluje o niepowielanie fake newsów

Ma to związek z nieuzasadnioną paniką wywołaną pandemią koronowirusa. W mediach społeczniościowych pojawia się wiele nieprawdziwych informacji.

Jak informuje Komenda Główna Policji obecnie można zaobserwować „haniebne zachowania”. Głównie w mediach społecznościowych oraz za pomocą komunikatorów przekazywane są nieprawdziwe informacje dotyczące rzekomych zagrożeń, działań służb państwowych, które nie mają miejsca czy nawołują do paniki. Według policji są to niedopuszczalne i nieodpowiedzialne zachowania, nie mające żadnego oparcia w prawdzie.

„W związku z nieuzasadnioną paniką wywołaną w trakcie pandemii koronawirusa, apelujemy o rozsądek, odpowiedzialność i nie powielanie kłamstw – #FakeNews! Przypominamy, że jedynymi i prawdziwymi źródłami informacji są komunikaty przekazywane przez służby lub/i zamieszczane na oficjalnych stronach internetowych”napisano w policyjnym apelu podpisanym przez insp. Mariusza Ciarkę, rzecznika prasowego Komendy Głównej Policji.

Ponadto w związku z koniecznością ograniczenia rozprzestrzeniania się choroby zakaźnej COVID-19, wywoływanej przez koronawirusa, dbając o zdrowie i bezpieczeństwo wszystkich Polaków, na bieżąco komunikaty przekazują przedstawiciele najwyższych władz państwa.

Należy pamiętać, że każda decyzja czy wprowadzane jakiegokolwiek ograniczenia muszą mieć swoje oparcie w przepisach prawa, a następnie ogłoszone do wiadomości publicznej.

Poniżej przykładowy fake news, który pojawił się w weekend.