Pociągi przejeżdżające przez Kościan przyspieszą do 160 km/h

Między Rawiczem a Czempiniem, na linii Wrocław – Poznań, specjalne maszyny przygotowują trasę do prędkości 160 km/h. Pociągi między stolicami Dolnego Śląska i Wielkopolski pojadą szybciej i ciszej w około 90 minut.

Pociągi przejeżdżające przez Kościan przyspieszą do 160 km/h

Od Rawicza w stronę Czempinia regulację 70 km torów prowadzi tzw. podbijarka. Następnie do szlifowania szyn wykorzystywany jest pociąg Speno. To maszyna, która „bada” ultradźwiękami powierzchnie szyn, a następnie szlifuje z dokładnością poniżej milimetra. Takie działania zwiększą komfort podróży pociągiem, ograniczą hałas, a także wydłużą czas użytkowania torów.

Na torach przebiegających przez powiat kościański szlifowanie szyn rozpocznie się 9 marca. Prowadzone prace wymagać będą czasowego zamknięcia przejazdów kolejowych:
– od 9 marca, godz. 19:00 do 10 marca, godz. 6:00 zamknięty będzie przejazd w ciągu ul. Czereśniowej w Starym Bojanowie,
– od 10 marca, godz. 16:00 do 11 marca, godz. 6:00 zamknięte będą przejazdy na ul. Szkolnej w Starym Bojanowie oraz ul. Przemysłowej w Przysiece Polskiej,
– od 11 marca, godz. 17:00 do 12 marca, godz. 4:00 zamknięty będzie przejazd w Widziszewie.

Prace na skrzyżowaniach zajmują od kilku godzin do 2 dni i są uzgadniane z zarządcami dróg. Praca maszyn nie wpływa na rozkład jazdy pociągów. Zakończenie robót przewidziane jest w kwietniu.

Na dolnośląskim odcinku trasy Wrocław – Poznań oraz między Poznaniem a Czempiniem pociągi już jeżdżą z prędkością do 160 km/h.