Pociągi kursują, ale z opóźnieniem

Według informacji Polskich Linii Kolejowych mimo intensywnych opadów śniegu sieć kolejowa w całym kraju jest przejezdna. Są jednak opóźnienia pociągów.

Kościan. Pociągi kursują z opóźnieniami

– Do godziny 12.00 wyjechało około 2200 pociągów pasażerskich. By ograniczyć zmiany, non stop pracują służby techniczne i pociągi sieciowe. W nocy lokomotywy wykonały jazdy patrolowe na długości ponad 2100 kilometrów. Sprawdzane i odśnieżane były i są rozjazdy oraz urządzenia odpowiedzialne za sprawne przejazdy pociągów. Ze względu na trudną sytuacje zimowa mogą wystąpić czasowe zmiany w kursowaniu pociągów – informuje Mirosław Siemieniec, rzecznik prasowy PKP Polskie Linie Kolejowe S.A.

Na odcinku Poznań Główny – Leszno są opóźnienia, które wynoszą średnio około 20-30 minut i dotyczą one zarówno pociągów regionalnych, jak i dalekobieżnych. Ale zdarzają się również większe opóźnienia. Pociąg Kolei Wielkopolskich wyjeżdżający planowo z Kościana o godz. 14.01 miał ponad 60 minut spóźnienia.

Służby techniczne kolei pracują cały czas przy zapewnieniu zasilania urządzeń sterowania ruchem. Na problematyczne kursowanie pociągów wpływ ma również oblodzenie pantografów i szyb lokomotyw, które spowodowane jest na niektórych odcinkach linii przez marznącą mżawkę.

Ponadto szczególna uwaga zwrócona jest na odśnieżanie dojść, schodów i peronów. Zwiewający śnieg powoduje, że udrożnione miejsca szybko zawiewa śnieg i prace trzeba ponawiać. Pasażerowie proszeni są o uwagę podczas wsiadania i wysiadania do pociągów.