PIT-37 i PIT-38 wypełni skarbówka

Podatnicy rozliczający się na formularzach PIT-37 i PIT-38 nie będą już musieli wypełniać wniosków, ani składać deklaracji by rozliczyć podatek. Zrobi to za nich administracja skarbowa.

Podatnik będzie miał wgląd do swojego zeznania za pośrednictwem Portalu Podatkowego podatki.gov.pl.

Rozliczenia roczne za 2018 r. w usłudze Twój e-PIT zostaną automatycznie i bezpłatnie przygotowane przez system na podstawie danych zgromadzonych przez administrację skarbową. Będzie je można sprawdzić już od 15 lutego do 30 kwietnia 2019 r. wyłącznie elektronicznie na Portalu Podatkowym podatki.gov.pl.

Co będzie zawierać Twój e-PIT?
W usłudze Twój e-PIT to system automatycznie przygotuje i udostępni dla podatnika zeznanie roczne. Usługa wykorzystuje przy tym wyłącznie te dane, które posiada administracja skarbowa. Są to informacje od pracodawców, dane z ubiegłorocznych zeznań dotyczące ulgi na dzieci czy informacje o organizacji pożytku publicznego, którą podatnik wskazał rok wcześniej.

Deklarację przygotowaną w usłudze Twój e-PIT będzie można zaakceptować lub wprowadzić w niej zmiany np. dotyczące przekazania 1 proc. podatku na organizacje pożytku publicznego. Podatnik będzie mógł też odrzucić zeznanie i rozliczyć się z fiskusem na własną rękę (nadal pozostanie możliwość złożenia zeznania w formie papierowej w urzędzie skarbowym lub przesłanie go drogą elektroniczną). Brak weryfikacji przygotowanego w usłudze Twój e-PIT formularza podatkowego będzie potraktowane jako akceptacja zeznania i równoznaczne ze złożeniem rozliczenia rocznego PIT.

Zeznanie w usłudze Twój e-PIT jest wypełnione dla podatnika indywidualnie. Sposób rozliczenia można zmienić na wspólny z małżonkiem lub jako osoba samotnie wychowująca dzieci. Aby to zrobić, wystarczy się zalogować do usługi i wybrać odpowiednią opcję.

W 2020 r. z usługi Twój e-PIT będą mogli skorzystać kolejni podatnicy, którzy rozliczają się na formularzach PIT-36, PIT-36L i PIT-28.