PiS śmiało idzie do wyborów

Prawo i Sprawiedliwość jako pierwsze oficjalnie przedstawiło swojego kandydata na burmistrza Kościana w planowanych na jesień wyborach samorządowych. To Gabriela Andrzejewska.

Przedstawienia kandydatki dokonali wspólnie goszczący z jednodniową wizytą w naszym mieście poseł Piotr Kaleta oraz przewodniczący Zarządu Komitetu PiS w Kościanie, Stefan Żurkiewicz. Poseł Kaleta już kilka miesięcy temu zapowiadał, że partia będzie chciała wystawić swojego kandydata na burmistrza.

Najpierw kandydatkę mieli okazję zobaczyć i usłyszeć dziennikarze podczas konferencji prasowej, a następnie została ona przedstawiona wyborcom podczas spotkania otwartego z posłem Kaletą, które odbyło się w budynku Cechu Rzemiosł.

Gabriela Andrzejewska jest doktorem politologii. Ukończyła studia magisterskie na Wydziale Nauk Społecznych Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu ze specjalnością samorządową. Na tej samej uczelni uzyskała później tytuł doktora nauk humanistycznych. Ukończyła także studia podyplomowe z pedagogiki oraz prawa i administracji. W 2003 roku rozpoczęła pracę zawodową w Wyższej Szkole Humanistycznej w Lesznie, której jest obecnie dziekanem. Pracuje także w Okręgowej Komisji Egzaminacyjnej w Poznaniu. – Chciałabym moje 15-letnie doświadczenie w zarządzaniu i pracy administracyjnej wykorzystać dla dobra mojego miasta – mówi. – Jako kobieta chcę łączyć wszystkich, a nie dzielić i liczę na współpracę, by wypracować propozycje, które będą jak najlepsze dla naszego miasta.

Kandydatka na burmistrza na razie przedstawiła jedynie zarysy swojego programu, ale, jak zaznaczyła, będzie go szeroko omawiać podczas spotkań z wyborcami. Na pierwsze pytania mieszkańców miała szansę odpowiedzieć już podczas środowego spotkania. – Mój program będzie ukierunkowany na człowieka i na rodzinę, na wartości patriotyczne, ekologię, na rozwój gospodarczy i mobilność. To główne filary – mówiła kandydatka. Zapowiedziała także, że będzie chciała spotykać się z różnymi środowiskami i przedstawicielami grup społecznych, by poznać ich bolączki i oczekiwania.

Odpowiadając na pytania odniosła się m.in. do sugestii jednej z mieszkanek, że mimo licznego przybycia wielu osób na spotkanie, na sali brakuje ludzi młodych. – Młodzież ma dzisiaj bardzo dobre pomysły, które chciałabym wykorzystać. Jedną z grup, z którą chciałabym się spotkać, jest właśnie młodzież – przekonywała Gabriela Andrzejewska. Dodała, że do jej zmobilizowania i poznania opinii będzie wykorzystywać środki komunikacji, którymi młodzi się dziś posługują, jak np. poprzez media społecznościowe.

Sporo pytań z sali było skierowanych do posła Kalety. Mieszkańcy pytali posła o sprawy ogólnopolskie, ale również lokalne. Wśród tematów ogólnych były poruszane sprawy prawdy historycznej, obronności, niedoskonałości i wadliwości prawa, planowanego referendum konstytucyjnego, programów społecznych, rent i emerytur.

Podczas spotkania przewodniczący Stefan Żurkiewicz odniósł się z kolei do układanych list wyborczych PiS-u. – Nasze listy wyborcze muszą być znaczące. Chodzi o to, żeby wśród kandydatów na radnych byli ludzie pewni, z wiedzą i umiejętnościami, rozpoznawalni społecznie i tym samym mogli przyczynić się do sukcesu. Państwo najlepiej znacie takie osoby w swoich środowiskach – mówił do zgromadzonych przewodniczący prosząc jednocześnie o pomoc w „wyłapywaniu” kandydatów.