Pierwsze zawody na ściance

50 zawodników wzięło udział w I Zawodach Wspinaczkowych o Puchar Burmistrza Kościana, które odbywały się przez całą sobotę 14 października na Wieży Ciśnień.

zawody_wspinaczkoweStartowali dorośli i dzieci z powiatu kościańskiego, było także sporo osób z Poznania, a kilka przyjechało nawet z Warszawy, Koszalina czy Łodzi. Dzieci startowały na tzw. wędkę, czyli z górną asekuracją, a dorośli na dużej ścianie z dolną asekuracją.

Ściany wspinaczkowe wymagały gruntownego przygotowania do zawodów. – Musieliśmy zamknąć ściany na dwa dni i odkręcić wszystkie chwyty wspinaczkowe, a jest ich prawie 1600 – tłumaczy Rafał Grześkowiak, organizator zawodów i instruktor w Wieży Ciśnień. – Następnie przykręcaliśmy wybrane uchwyty wyznaczając nowe trasy. Powstało 10 dróg – cztery dla dzieci i sześć dla dorosłych o różnym stopniu trudności. Jak mówi Rafał Grześkowiak zawody były atrakcyjne dla zawodników spoza Kościana, bo większość tego typu rywalizacji w Polsce odbywa się na niskich ścianach liczących około 4 m bez żadnej asekuracji, a zawodnik w razie oderwania od ścianki spada na materac.

Dzieci wspinały się w kilku kategoriach wiekowych, natomiast dorośli w kilku grupach, z których najlepsi zmierzyli się następnie w rozgrywkach finałowych kobiet i mężczyzn. Na zwycięzców czekały puchary, a także nagrody rzeczowe dla najlepszych dzieci oraz pieniężne. Szczegółowe wyniki na facebookowym profilu Wieży Ciśnień, a galeria zdjęć m.in. na naszym profilu.

Zdjęcia z wydarzenia: facebook.com/gazetakoscianiak