Pieniądze dostali najlepsi

Dziś w kościańskim ratuszu marszałek Marek Woźniak oraz burmistrz Piotr Ruszkiewicz podpisali umowę o dofinansowanie projektu na rewitalizację Rynku.

Przypomnijmy, że miasto otrzyma na projekt obejmujący rewitalizację Rynku wraz z ratuszem oraz ulicą Wrocławską 5 mln zł dofinansowania ze środków Unii Europejskiej. Wartość całego projektu to z kolei 8,5 mln zł.

Konkurs na rewitalizację jest elitarny. Póki co pieniądze dostali tylko najlepsi – podkreślał marszałek Woźniak dodając, że cieszy się, iż może osobiście podpisać umowę. Póki co pieniądze dostali tylko najlepsi. Do niedawna było to tylko 9 samorządów, teraz mamy zwiększenie środków i 12 samorządów otrzyma pieniądze, ale tak czy owak jest to 12 z 91 projektów, które przeszły procedurę.

Marszałek zwrócił także uwagę, że ósma w konkursie pozycja Kościana z 40 punktami była stabilna i niezagrożona. Projekty, które zdobyły 39,5 punktu również otrzymają dotację, w kolejce konkursowej czeka jeszcze spora liczba samorządów z 39 punktami.

– To najważniejszy plac i budynek w mieście, a zadanie to będzie uwieńczeniem wieloletnich procesów rewitalizacyjnych Kościana w myśl hasła „Kościan w sercu Wielkopolski”podkreślił z kolei burmistrz Ruszkiewicz.

Burmistrz przypomniał także o innych zrealizowanych w mieście projektach w ramach unijnego dofinansowania, czyli Kościańskim Trakcie Rekreacyjnym wraz z wieżą ciśnień oraz Parkiem Miejskim, kościańskim bulwarze, Kanale Obry i Kanale Ulgi oraz trwającej rozbudowie KOK wraz z Placem Wolności.

Marek Woźniak odnosząc się do realizowanej obecnie inwestycji w Kościańskim Ośrodku Kultury zapowiedział chęć uczestniczenia w oficjalnym otwarciu KOK-u po zakończeniu projektu. Ponadto podzielił się informacją, iż w Urzędzie Marszałkowskim zapowiadana jest wizyta partnerów unijnych, którzy chcieliby obejrzeć sfinanlizowane z przyznanych środków inwestycje. – Deklaruję że będę kierował delegację do Kościana, bo jest tu co pokazaćpodkreślił marszałek.

W godzinnym spotkaniu w ratuszu poza przedstawicielami władz miasta, brali również udział reprezentanci powiatu kościańskiego ze starostą Henrykiem Bartoszewskim i wicestarostą Zbigniewem Frankiem na czele oraz wójt gminy Kościan Andrzej Przybyła i jego zastępca Mirosław Duda. Nie zabrakło także poprzedniego burmistrza Kościana, Michała Jurgi, za którego kadencji przygotowano projekt rewitalizacji oraz rozstrzygnięto konkurs.