Pełna grozy Noc Bibliotek

Miejska Biblioteka Publiczna w Kościanie zaprosiła dzieci i dorosłych na emocjonujące sobotnie popołudnie i wieczór. Czekało wiele atrakcji skupionych wokół strachu i magii.

Jesienne długie wieczory sprzyjają atmosferze grozy, dlatego w takim właśnie klimacie kościańska biblioteka postanowiła zorganizować wydarzenie wpisujące się w ogólnopolską akcję zachęcającą do czytania i korzystania z bibliotecznych zasobów.

Książnica otwarta była już od godz. 14.00. Osoby, które odwiedziły ją o tym czasie, mogły skorzystać z wypożyczalni, a szczególnie promowane były kryminały i thrillery. Na gości czekał także poczęstunek w postaci strasznych chrupek.

O godz. 16.00 rozpoczął się seans filmowy dla najmłodszych, a pokazano francuski film z 2013 r. zatytułowany ,,Ptyś i Bill’’ w reżyserii Alexandre’a Charlot i Francka Magnier. Następnie najmłodszych zaproszono na ,,Potterową noc w bibliotece, czyli witajcie w Hogwarcie” podczas której dzieci pod kierunkiem animatora wykonywały różne zadania, a przede wszystkim doskonale się bawiły.

Z kolei nieco starsi w kilkuosobowych grupach mogli wziąć udział w „Zagadkowej nocy w bibliotece”, podczas której należało wykazać się sprytem i logicznym myśleniem, co doprowadzało do znalezienia ciała młodej kobiety. W nagrodę za odkrycie zbrodni, a także odgadnięcie kto stoi za jej śmiercią, otrzymywali nagrodę – groteskowe, ale niezwykle smakowite słodkie paluchy.

O godz. 18.00 wykład zatytułowany ,,Zanim powstał horror. Literatura grozy’” wygłosił dr Emilian Prałat. W swojej prelekcji skupił się nie tylko na literaturze, ale również na filmie. Omówił m.in. znane postacie z horrorów jak Dracula, Frankenstein czy Wilkołak. Wykład zainaugurował tym samym piąty cykl spotkań ,,Z historią przy kawie” Emiliana Prałata, który będzie realizowany w sezonie 2019/20.

Ostatnim punktem programu było spotkanie Dyskusyjnego Klubu Książki, podczas którego omawiano książkę z serii „Ze Strachem”, a był to kryminał Anny Kańtoch zatytułowany „Pokuta”.