Patriotyczny tydzień w Kościanie

W minioną niedzielę koncertem orkiestry wojskowej rozpoczęły się obchody Święta Niepodległości w mieście. Przed nami jeszcze kilka wydarzeń, a zakończy je koncert muzyki dawnej zespołu Adalbert Consort.

 koncert_niepodleglosciowyW Kościańskim Ośrodku Kultury w niedzielę 6 listopada pieśni patriotyczne wykonała Orkiestra Wojskowa z Żagania pod dyrekcją kapelmistrza st. chor. sztab. Adama Dudzika i solistów: Katarzyny Kucharz, Jagody Mikołajczyk i Szymona Rzeszowskiego. Występ orkiestry zgromadził liczną publiczność.

Z kolei na 10 listopada zaplanowano nie lada atrakcję. O godz. 18.00 w KOK wyświetlony zostanie film „Karbala”,a po nim nastąpi spotkanie z pierwowzorem głównego bohatera, dowódcą obrony ratusza w Karbali ppłk. Grzegorzem Kaliciakiem (w tę rolę w filmie wcielił się Bartłomiej Topa). W spotkaniu weźmie udział również żołnierz biorący udział w tej akcji – st. sierż. Artur Mielczarek. Ppłk. Kaliciak we wcześniejszych godzinach spotka się również z młodzieżą kościańskiego I Liceum Ogólnokształcącego.

11 listopada obchody Narodowego Święta Niepodległości rozpocznie msza w intencji Ojczyzny, po której na Rynku odbędą się uroczystości patriotyczne z udziałem Kompanii Honorowej 4. Zielonogórskiego Pułku Przeciwlotniczego im. gen. dyw. Stefana Roweckiego „Grota”. Wzorem lat ubiegłych uroczystościom towarzyszyć będzie prezentacja sprzętu wojskowego, w tym samobieżnej armatohaubicy DANA.

Tego dnia w Muzeum Regionalnym obejrzeć będzie można fragmenty oryginalnej scenografii, rekwizyty i kostiumy z filmu “Karbala”, a także wystawę “Dzieje Polski pędzlem i dłutem od Chrztu do Niepodległości”, której otwarcie miało miejsce 8 listopada.

Świętowanie zakończy koncert zespołu Adalbert Consort, który będzie mieć miejsce 11 listopada w sali widowiskowej KOK (początek o godz. 17.00).