Pamięć o Powstaniu Wielkopolskim

Zbliża się 16 lutego, a więc rocznica rozejmu w Trewirze kończącego Powstanie Wielkopolskie. Z tej okazji w Kościanie tradycyjnie odbędzie się gra miejska "Kryptonim Wolność", a portal o powstaniu uruchomi swoją angielską wersję.

Fot. Zbiory IPN Oddział Poznań

Gra Miejska upamiętniająca powstanie oraz bohaterski czyn wyzwolenia miasta przez kościańskich skautów odbędzie się w sobotę 15 lutego. Obecnie zapisanych jest przeszło 30 drużyn, co nie wyczerpuje jeszcze limitu, więc śmiało można się zarejestrować. Zapisy przyjmowane są poprzez stronę internetową gramiejska.koscian.pl.

Z kolei w poniedziałek 17 lutego odbędzie się inauguracja wersji angielskiej portalu o Powstaniu Wielkopolskim. Strona pw.ipn.gov.pl upamiętniająca bohaterski zryw naszych przodków została przygotowana przez poznański oddział Instytutu Pamięci Narodowej wspólnie z kilkunastoma instytucjami nauki, kultury i mediów. Witryna jest ciągle rozwijana i obecnie doczekała się wersji w języku angielskim. Powstała ona w 2018 roku, w setną rocznicę wybuchu Powstania Wielkopolskiego.

Uroczysta inauguracja portalu w jego angielskiej odsłonie oraz przedstawienie kolejnych Instytucji, które przyłączyły się do projektu, odbędzie się 17 lutego 2020 r., o godz. 12.00, w Muzeum Narodowym w Poznaniu (Aleje Marcinkowskiego 9).

Wydarzeniu towarzyszyć będzie prezentacja wystawy Wielkopolskiego Muzeum Wojskowego „Wielkopolskie znaki zwycięstwa”, która pokazuje odznaki nadawane za udział w Powstaniu Wielkopolskim 1918–1919 w okresie II Rzeczypospolitej Polskiej.