Otwarto nową siedzibę Biura Powiatowego ARiMR [ZDJĘCIA]

Nowa siedziba Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa po blisko 20 latach przeprowadziła się z ul. Bernardyńskiej do nowoczesnego budynku przy ul. Składowej w Kościanie. Uroczyste otwarcie odbyło się w czwartek.

Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa na co dzień służy pomocą przede wszystkim rolnikom, ale nie tylko. Jej beneficjentami są mieszkańcy wsi, producenci rolni, przedsiębiorcy powiązani z branżą rolniczą, jak np. pszczelarze. Także takie organizacje jak koła gospodyń wiejskich mogą zwrócić się tu po pomoc.

Centrala Agencji mieści się w Warszawie, natomiast w województwach są oddziały regionalne oraz biura powiatowe. W Wielkopolsce jest 31 biur, w tym jedno w Kościanie. Biura powiatowe powstały w 2002 roku. I to właśnie od tamtego czasu siedziba kościańskiego oddziału zlokalizowana była przy ul. Bernardyńskiej.

Po 20 latach przyszedł czas na zmianę. – Zmieniliśmy siedzibę w Kościanie, ponieważ dostosowujemy nasze biura do dostępności dla osób z różnymi niepełnosprawnościami.

Wygodny punkt obsługi z kilkoma stanowiskami mieści się na parterze, jest tu także toaleta. Ponadto biuro położone jest poza ścisłym centrum miasta, co ułatwia dojazd. Przy budynku znajduje się natomiast bezpłatny parkingwyliczał Mateusz Bukowski, dyrektor Oddziału Regionalnego ARiMR w Poznaniu.

Podczas uroczystości otwarcia, która odbyła się w czwartek, nie zabrakło symbolicznego przecięcia wstęgi i poświęcenia nowej siedziby. Następnie zgromadzeni weszli do wnętrza budynku, na piętro. Wśród gości byli samorządowcy Ziemi Kościańskiej oraz Beata Nowosielska, wiceprezes Agencji, która przybyła z Warszawy. Nie mogło także zabraknąć pracowników biura. Po krótkich przemówieniach i podziękowaniach zgromadzeni zostali poczęstowani tortem przygotowanym specjalnie na tę okazję.

– Średnio przez nasze biuro przewija się około 50 rolników dziennie. Wszystko zależy oczywiście od momentu w roku kalendarzowym. Kiedy jest przyjmowanie wniosków na dopłaty bezpośrednie lub na zwrot akcyzy, wtedy jest oczywiście więcej osób – tłumaczy Radosław Dąbrowicz, kierownik Biura Powiatowego w Kościanie.

Budynek agencja wynajmuje od prywatnego przedsiębiorcyPrzemysława Stypińskiego. Umowa najmu jest długoterminowa, a została podpisana na 10 lat.

Fot. Milena Waldowska