Otwarcie sklepu Rzeczodzielni w nowym miejscu [ZDJĘCIA]

Od soboty, 7 stycznia otwarty jest darmowy sklepik Rzeczodzielni Kościan w innym miejscu. Nowa siedziba jest większa i przestronniejsza. Wydłużają się również godziny otwarcia punktu.

Sklep Rzeczodzielni znajduje się tak jak dotychczas na os. Jagiellońskim, ale teraz po jego drugiej stronie, czyli w bloku nr 94-97 (przy klatce nr 94). Lokal został udostępniony Stowarzyszeniu Rzeczodzielnia bezpłatnie przez Kościańską Spółdzielnię Mieszkaniową. Stowarzyszenie musi natomiast z własnych funduszy pokrywać koszty mediów.

Przy sklepiku działa także lodówka, do której dostęp jest teraz możliwy przez całą dobę, 7 dni w tygodniu. Przypomnijmy, że ideą lodówki, czyli Rzeczodajni jest niemarnowanie żywności. Można tutaj przynosić nieprzeterminowane i odpowiednio zabezpieczone produkty, a także skorzystać bezpłatnie z tego, co akurat się w niej znajduje. Taka sama idea obowiązuje w sklepiku. Przynosimy do niego używane ubrania, sprzęt domowy, naczynia, zabawki, książki itp. Ktoś inny może natomiast z tych rzeczy skorzystać.

Podczas otwarcia nowego miejsca w sobotę, od samego rana był spory ruch, a tuż przed zamknięciem została już tylko połowa rzeczy. – Po godzinie 10.00 mieliśmy tutaj mały tłum. Wielu odwiedzających zabierało rzeczy, ale także dużo przynosiło kolejne. Stoją one teraz na zapleczu, trzeba je otworzyć i posegregować. Pracy jest więc sporoprzyznaje pani Agata, która jest jedną z wolontariuszek, które teraz będą obsługiwać sklepik.

Dzieci, które pojawiły się w sobotni poranek w sklepiku otrzymywały czekoladę. Sklep w sobotę czynny był do godz. 14.00. Już od poniedziałku będzie natomiast otwarty od 9.00 do 13.00 oraz od 15.00 do 18.00. Ma być również otwarty w co drugą sobotę. W nowym miejscu będą dyżurować panie Agata, Ania i Bożenka, a także prezes Stowarzyszenia Rzeczodzielnia Karolina Zawisła wraz z córką Karoliną. – Bardzo cieszymy się z tego nowego miejsca. Jest przestronniejsze, a zapotrzebowanie na nie jest bardzo duże – ocenia Karolina Zawisła.

Ze sklepiku korzystają nie tylko osoby prywatne, ale często również instytucje, jak ośrodki pomocy społecznej, a nawet szpitale. Wiedzą, że jeśli coś jest pilnie potrzebne, znajdą to z pewnością w Rzeczodzielni. Codziennie do Stowarzyszenia dzwoni nawet po 30 osób z różnymi prośbami albo oferując pomoc. Zapotrzebowanie na tego typu działalność jest więc ogromne.

Stowarzyszenie Rzeczodzielnia Kościan
tel. 535 433 120