Oszukiwał firmy nie płacąc za towar

Ten oszust miał utarty schemat działania. Najpierw dawał się poznać jako wiarygodny kontrahent, a później przestawał płacić z towar. Oszukał w ten sposób m.in. firmy z Kościana.

Na początku września policjanci przekazali do Prokuratury Rejonowej w Kościanie wielotomowy materiał dokumentujący przestępczą działalność 50-latka z Poznania oraz 28-latka i 53-letniego mieszkańca powiatu poznańskiego.

Kościańska policja uzyskała informacje o próbach wyłudzenia materiałów budowlanych od kościańskich firm. Informacje te potwierdziło zgłoszenie przedsiębiorcy z terenu powiatu kościańskiego o prestępstwie, w którym oszust wyłudził stalowe wyroby budowlane za kwotę ponad 11 tys. zł. Potwierdzono, że kościańska firma nie była jedynym takim przypadkiem.

Schemat działania 50-latka z Poznania był za każdym razem podobny. Składał zamówienie na budowlane wyroby hutnicze. Początkowo terminowo płacił za pierwsze zamówienie. Realizując kolejne, zapłatę przekazywał na raty. Do momentu, kiedy zwłaszcza duże podmioty zaczęły opierać się bardziej na zaufaniu, niż nie na rzetelnym rozliczeniu klienta, nie zauważając niedopłat.

Oszust wykorzystywał  przy tym spreparowane potwierdzenia dokonania przelewu, które tworzył współpracujący z nim 53-letni mieszkaniec powiatu poznańskiego. Takie „potwierdzenia” przekazywał tuż przed weekendem, albo innymi wolnymi od pracy dniami, wydłużając czas na weryfikację dokumentu z ruchem środków na koncie firmy. Po odbiorze towaru urywał się kontakt z kupującym. Wchodząc w ten sposób, w posiadanie zazwyczaj wyrobów stalowych, następnie w atrakcyjnej cenie odsprzedawał je firmom budowlanym na terenie Wielkopolski. Podobnie postępował z firmami transportowymi, z usług których korzystał przy przewozie z miejsca odbioru do miejsca dostawy.

W trakcie postępowania ustalono, że oszust otwierał kolejne firmy nakierowane na tego typu działalność. Z czasem zatrudnił 28-letniego mieszkańca Poznania, którego mianował prezesem swoich firm. Trójka przestępców swoją działalnością doprowadziła łącznie 61 firm z terenu Wielkopolski do łącznych strat na poziomie ponad 450 tys. zł. W przypadku większości oszukanych podmiotów, odzyskano wyłudzony towar w całości lub w znacznej części.