Opowieść o Kościanie

Niezwykle ciekawie zapowiada się czerwiec pod względem imprez kulturalnych w Kościanie. Tradycyjnie odbędą się dni miasta, a wcześniej wielu emocji powinna zapewnić kościaniakom VI edycja F-artu.

F-art, czyli Festiwal Ruchu Twórczego za każdym razem ma nieco inną odsłonę i pokazuje różne formy sztuki. W ubiegłym roku było bardziej muzycznie i prezentowali się artyści z zewnątrz. Podczas tegorocznej edycji, która odbędzie się w dniach 4-6 czerwca, mają przenikać się różne formy artystyczne, a przede wszystkim w ich tworzenie będą zaangażowani kościaniacy.

Głównym wydarzeniem będzie widowisko poświęcone Kościanowi reżyserowane przez Janusza Dodota, dyrektora Kościańskiego Ośrodka Kultury. – Celowo nazywam to zdarzenie widowiskiem, gdyż pojawią się w nim elementy muzyki i śpiewu, teatru, tańca, ale również filmu i fotografii – zdradza reżyser. – Ponieważ rzecz opowiada o Kościanie pomyślałem, że warto, by na scenie stanęli kościańscy artyści. Bardzo różni. Będzie m.in. chór, muzyk zespołu rockowego, aktorzy.

Widowisko opiera się przede wszystkim na piosenkach dotyczących przeszłości Kościana. Piosenki z tekstami Janusza Dodota i muzyką Michała Dolaty powstawały przez dwa lata. – Inspiracją były zasłyszane historie w różnych okolicznościach – wyjawia Janusz Dodot. – Ktoś opowiadał o knajpie „U Migdałka”, ktoś inny wspomniał maturę z 1939 r. Były też wspomnienia z egzekucji mieszkańców dokonanej na Rynku, ale również zabawy w parku miejskim, czyli w lasku, jak go kiedyś nazywano. I nagle te wszystkie historie zaczęły się składać w jedną całość, a obraz dawnego Kościana zaczął przenikać do teraźniejszości.

Widowisko, mimo że opowiada o naszym mieście, ma uniwersalny wymiar. Jak mówi jego twórca to opowieść o przemijaniu. Pokazuje, że jesteśmy wprawdzie tu i teraz, ale tylko na chwilę i warto się postarać, by ta chwila miała głębszy sens. Premiera wydarzenia odbędzie się w sali widowiskowej KOK-u 6 czerwca.
Drugie zdarzenie w ramach F-artu, w którym kościaniacy będą mieć szansę uczestniczyć, to happening wystawiany na Rynku 4 czerwca, czyli w 25 rocznicę pierwszych wolnych wyborów w Polsce. – Będzie się ono nazywać „ W samo południe – Wolność” – mówi Janusz Dodot. – Rozpoczniemy o 12.00, w tle pojawi się muzyka z tamtych lat. Chcemy, by mieszkańcy zaabsorbowani swoimi sprawami zatrzymali się na chwilę i zastanowili nad obecnym znaczeniem słowa „wolność”. Nie chcemy jednak robić tego w sposób pompatyczny, stąd też wtopienie wydarzeń sprzed 25 lat w dzisiejszą codzienność. Organizatorem wydarzeń na Rynku jest KOK, ale włączają się w tę akcję również Muzeum Regionalne, firma PIANOSERWIS oraz kościańskie szkoły.
Ponadto w czerwcu nie zabraknie atrakcji dla dzieci z okazji ich święta, natomiast w dniach 13-15.06 czekają nas kolejne Dni Kościana. O szczegółach napiszemy w kolejnym wydaniu „Kościaniaka”.