Oman i Emiraty Arabskie

Bardzo dużym zainteresowaniem cieszyła się wrześniowa prezentacja Marzeny Badziak i Janka Piętka w ramach cyklu Spotkań z podróżnikami. Para przeniosła obecnych na Półwysep Arabski.

spotkanie_z_podroznikiem
Para podróżników z uczestnikiem spotkania obdarowanym upominkiem z wyprawy. Kościaniak dostał prezent, gdyż jako pierwszy odpowiedział na pytanie, w którym roku wynaleziono rower.

Nie była to jednak wcale opowieść o arabskich szejkach, drapaczach chmur czy petrodolarach. Skupiała się natomiast na urokach pustyni i zwykłych mieszkańcach.

Para z Łodzi świat zwiedza siłą własnych mięśni, czyli na rowerach. Ich pierwsza wyprawa miała miejsce w 2013 r. Wyruszyli wówczas w rowerową podróż z Turcji na wschód i dojechali aż do Australii. Od tego momentu podróże stały się ważną częścią ich życia.

Bilety lotnicze do Dubaju kupili z uwagi na ich niską cenę, postanawiając zabrać ze sobą oczywiście rowery. Jak sami przyznali, nie jest to zbyt popularny kierunek na wyprawy rowerowe, a sześciopasmowe autostrady wokół miast odstraszają poruszanie się tym środkiem transportu. Już na lotnisku ich duży karton ze spakowanymi rowerami wzbudził zainteresowanie. – Co pan tam wiezie do tego Dubaju, telewizor? – przytoczył podczas spotkania pytanie celniczki Janek Piętek. – Kiedy odpowiedziałem, że to rower, jej mina była nie mniej zdziwiona.

 Para jednak przekonywała, że im dalej od miasta, tym podróż stawała się przyjemniejsza i zaczynała nabierać bardziej romantycznego klimatu. Choć ich trasa wcale nie miała sielankowego charakteru. Wybrali sobie bowiem piaszczystą pustynię Empty Quarter ciągnącą się od Omanu w głąb Arabii Saudyjskiej. Po drodze pokonywali też duże wzniesienia.

Osoby, które nie uczestniczyły w prelekcji, a są ciekawe tej relacji, opis z podróży, zdjęcia i filmy znajdą na stronie podróżników: www.nagniatamy.pl.