Ognisko ASF w gminie Śmigiel

Wykryte ognisko afrykańskiego pomoru świń dotyczy gospodarstwa w Karminie. W gospodarstwie hodowano 105 świń, które musiano zlikwidować i poddać utylizacji.

29 czerwca badania potwierdziły występowanie wirusa w gospodarstwie, w którym utrzymywano 105 świń – 13 loch, 29 prosiąt, 16 warchlaków, 47 tuczników.

– W gospodarstwie, w którym wykryto ognisko ASF, Inspekcja Weterynaryjna wdraża wszystkie środki związane z likwidacją choroby, zgodnie z procedurami oraz rozporządzeniem Delegowanym Komisji Unii Europejskiej, w tym m.in. zabicie i utylizację świń, oczyszczanie i dezynfekcję, wyznaczanie obszarów zapowietrzonego i zagrożonego informuje Główny Lekarz Weterynarii.

To już drugi przypadek ASF w powiecie kościańskim w ostatnim czasie. Na początku czerwca wykryto ognisko w Bieżyniu w gminie Krzywiń. Wybito tam 88 świń. Z kolei na początku czerwca w sąsiadującej z naszym powiatem miejscowością Boguszyn w gminie Włoszakowice (powiat leszczyński) wykryto pierwsze w tym roku ognisko ASF w Polsce. Hodowano tam aż blisko 2 tys. świń, które musiały zostać zlikwidowane.

Gminy Krzywiń i Śmigiel objęto strefą czerwoną, a gminy Kościan, Czempiń oraz miasto Kościan znajdują się w tej chwili w strefie niebieskiej. Znalezione ognisko ASF w Karminie to piąty w tym roku przypadek wykrycia wirusa w Polsce, trzeci w Wielkopolsce. Szóste i siódme ognisko u świń wykryto w lipcu w województwie dolnośląskim.