Odsłonięcie muralu gen. Chłapowskiego 15 sierpnia

W Święto Wojska Polskiego przypadające w najbliższą niedzielę zaplanowano uroczyste odsłonięcie pierwszego na świecie muralu z wizerunkiem generała Dezyderego Chłapowskiego. Wydarzenie odbędzie się w Turwi.

Odsłonięcie muralu jest częścią gminnych uroczystości z okazji święta przypadającego 15 sierpnia. Mural z wizerunkiem tak ważnej dla Ziemi Kościańskiej historycznej postaci jaką jest gen. Chłapowski powstał na ścianie sali gimnastycznej przy Szkole Podstawowej w Turwi. Pomysłodawcą muralu jest dr Emilian Prałat, który przedstawił koncepcję Gminie Kościan. Znalazła ona poparcie władz gminy, dzięki czemu można było przystąpić do realizacji projektu. Ogromny ścienny malunek z wizerunkiem generała wykonało Studio Mur-All. Prace trwały dwa dni, a sfinansowała je Gmina Kościan i Fundacja „Bonum adipisci” – Dążyć do dobra.

Mural nie był jedynymi pracami przeprowadzonymi w Turwi w związku z przygotowaniami do obchodów Święta Wojska Polskiego. Odnowiono i ozdobiono również pomnik poległych mieszkańców Turwi przy którym odbędzie się oficjalna część uroczystości. Zaplanowano ją na godz. 15.00. W programie m.in. apel pamięci, złożenie wiązanek kwiatów i piosenki wojskowe.

Następnie przy akompaniamencie Orkiestry Dętej OSP Kościan nastąpi przemarsz pod szkołę, gdzie zostanie odsłonięty mural. Około godz. 16.15 rozpocznie się piknik wojskowy ze strzelnicą, konkursami i biesiadą, który poprowadzi Stowarzyszenie im. Kościańskiej Rezerwy Skautowej. Wystąpi również zespół „Turewianki” . Szczegółowy plan godzinowy na plakacie.