Od dziś drożej na autostradzie A2 w Wielkopolsce

Od poniedziałku, 15 lutego wzrosły opłaty za przejazd koncesyjnym odcinkiem autostrady A2 na terenie Wielkopolski. Jadąc z Kościana do Warszawy i z powrotem za podróż autostradą zapłacimy teraz prawie 112 zł, z czego 92 zł trafi do kieszeni zarządzającej prywatną częścią trasy spółki Autostrada Wielkopolska.

Od dziś na każdej z trzech bramek pomiędzy Nowym Tomyślem a Koninem kierowcy osobówek i motocykliści muszą zostawić po 23 zł. – Podwyżka opłat podyktowana jest rosnącymi kosztami utrzymania autostrady oraz wzrostem inflacjiwyjaśnia Anna Ciamciak, rzeczniczka Autostrady Wielkopolskiej. Jako powód podwyżek spółka wskazuje także rozbudowę obwodnicy Poznania.

Autostrada A2 podzielona jest na odcinki zarządzane przez prywatną spółkę Autostrada Wielkopolska i Generalną Dyrekcję Dróg Krajowych i Autostrad. O ile „państwowa” część trasy jest tania lub bezpłatna, o tyle przejazd prywatnym odcinkiem drogi kosztuje naprawdę słono. Widać to najbardziej na 40 km odcinku autostrady A2 pomiędzy Poznaniem a Wrześnią, za który trzeba zapłacić 23 zł. Daje to ponad 57 groszy za 1 km. Nic więc dziwnego, że wielu kierowców omija tę horrendalnie drogą trasę jadąc na Śrem i Środę Wielkopolską. Co bardziej cierpliwi kierują się jeszcze dalej – na Rychwał i wjeżdżają na A2 za Koninem. Odcinek do Strykowa kosztuje niecałe 10 zł, a dalej do samej Warszawy nie ponosi się już żadnych opłat.