Od 6 maja otwarte żłobki i przedszkola, od 4 maja galerie handlowe

4 maja zostaną otwarte sklepy w galeriach handlowych i niektóre instytucje kultury, w tym muzea, biblioteki i galerie sztuki. Złagodzenie restrykcji dotyczy także żłobków i przedszkoli, które od 6 maja będą mogły działać w nowym systemie sanitarnym.

4 maja rozpoczyna się kolejny etap znoszenia ograniczeń związanych z Covid-19. Będą mogły być otwarte sklepy w centrach handlowych w podobnym reżimie obostrzeń jak w mniejszych sklepie (na 15 m kw. może przebywać tylko jedna osoba).

Od 6 maja dopuszczona została możliwość otwarcia żłobków i przedszkoli. Decyzję w tej sprawie podejmą organy założycielskie, a otwarcie będzie obowiązywało zgodnie z wymaganiami sanitarnymi.

Luzowanie restrykcji obejmie również niektóre instytucje kultury, w tym muzea, biblioteki i galerie sztuki. Decyzję o otwarciu danej placówki będzie mógł podjąć organ prowadzący po konsultacji z Sanepidem.

Od 4 maja wznowiona zostanie także działalność hoteli i miejsc noclegowych (nie dotyczy restauracji hotelowych).

Konsekwentnie otwieramy gospodarkę, ale nawet o centymetr nie luzujemy reguł sanitarnych, zasad odstępu między ludźmimówił na konferencji prasowej premier Mateusz Morawiecki. – Z domu wychodzimy do pracy, po zakupy, w sprawach ważnych dla zdrowia. Trzymajmy się tych zasad.

Pierwszy etap rezygnacji z niektórych obostrzeń i zakazów wprowadzanych przez rząd w wyniku epidemii koronawirusa został wdrożony 20 kwietnia. Umożliwiony został wstęp do lasów i parków, zwiększona została dopuszczalna liczba klientów w sklepach oraz wiernych w miejscach kultu religijnego.