Od 18 maja czynne zakłady fryzjerskie i lokale gastronomiczne

Na tę decyzję wiele osób czekało z utęsknieniem. Podczas środowej konferencji prasowej z udziałem premiera Mateusza Morawieckigo oraz ministra zdrowia Łukasza Szumowskiego i ministra edukacji narodowej Dariusza Piontkowskiego poznaliśmy nowe zasady odmrażania gospodarki i życia społecznego.

Zarówno premier Morawiecki, jak i minister Szumowski podkreślali, by po poluzowaniu zasad ściśle przestrzegać reguł sanitarnych. – Powrót do normalności zależy od tego, na ile będziemy zdyscyplinowani. Musimy nauczyć się żyć z wirusem, a to umożliwi nam powrót do życia społecznego i gospodarczego mówił premier Mateusz Morawiecki.

Najważniejsze poluźnienie związane z trzecim etapem odmrażania gospodarki dotyczy otwarcia od 18 maja zakładów fryzjerskich, kosmetycznych i podobnych usług. Konieczne będzie umawianie się na wizyty, w zakładzie poza obsługą będzie mógł przebywać tylko korzystający z usług w danym momencie klient. Od 18 maja częściowo otwarte zostaną również lokale gastronomiczne, w tym restauracje i kawiarnie, ale z utrzymaniem reżimu sanitarnego polegającego na zachowaniu odległości między stolikami oraz przebywaniu ograniczonej liczby osób w lokalach. Klienci będą mogli także korzystać z ogródków na zewnątrz, do organizowania których zachęca premier.

Od 18 maja poluzowane zostaną również zasady dotyczące korzystania z komunikacji miejskiej. W autobusach i tramwajach zajętych maksymalnie będzie mogło być 30 proc. wszystkich miejsc siedzących i stojących przypisanych do danego pojazdu.

Sporo poluzowań dotyczy również edukacji oraz sportu i rekreacji.  Pojawi się szersza możliwość korzystania z otwartych miejsc uprawiania sportu. Będzie można korzystać z hal i sal sportowych, ale z ograniczeniem dotyczącym liczby osób.

W kwestii zajęć szkolnych wprawdzie nie ma mowy na razie o przywróceniu nauczania w szkołach, jednak placówki będą częściowo czynne. I tak od najbliższego poniedziałku przywrócone zostaną zajęcia praktyczne w szkołach policealnych oraz indywidualne zajęcia na uczelniach artystycznych.

Z kolei tydzień później, od 25 maja możliwe będą zajęcia opiekuńczo-dydaktyczne dla dzieci z klas I-III. Tutaj jednak ostateczna decyzja należy do organów prowadzących, czyli w znacznej mierze do samorządów. Ponadto możliwe będą konsultacje dla maturzystów i ósmoklasistów, a od 1 czerwca dla wszystkich uczniów.

Epidemia potrwa długo
Na temat sytuacji epidemiologicznej w powiecie kościańskim rozmawiamy dr. inż. Piotrem Zielonką, dyrektorem Powiatowej Stacji Sanitarno-Epidemiologiczną w Kościanie.