Oczyszczalnia ścieków w Racocie wyróżniona

Gmina Kościan została wyróżniona w XXV edycji ogólnopolskiego konkursu „Modernizacja Roku & Budowa XXI wieku” w kategorii „Ochrona środowiska” za zadanie „Rozbudowa oczyszczalni ścieków w Racocie”.

Równo przed rokiem uroczyście otwarto zmodernizowaną oczyszczalnię w Racocie (zobacz: Otwarto oczyszczalnię ścieków w Racocie [ZDJĘCIA]). Zadanie znalazło się wśród 470 inwestycji z całego kraju zgłoszonych do konkursu i 87 inwestycji zakwalifikowanych do ścisłego finału.

Kapituła Konkursu doceniła walory obiektu. Poza zastosowaniem nowoczesnych technologii w rozbudowie oczyszczalni, zwiększeniu jej przepustowości oraz efektywnej pracy przy niskich kosztach eksploatacji, na szczególną uwagę zasługuje zastosowanie solarnej suszarni osadów. Służy ona do zmniejszenia stopnia uwodnienia osadu do granulatu o zawartości suchej masy ponad 70 proc. Ta proekologiczna inwestycja przyczynia się do ograniczenia ilości zanieczyszczeń przedostających się do wód i gleb w obrębie Parku Krajobrazowego im. gen. Dezyderego Chłapowskiego.

Trofeum podczas gali konkursu na Zamku Królewskim w Warszawie odebrali Andrzej Przybyła – wójt gminy i Leszek Nowak – inspektor ds. gospodarki wodnej.