OC w życiu prywatnym – na czym dokładnie polega?

Czy zdarzyło Ci się kiedykolwiek zarysować czyjś samochód podczas jazdy rowerem lub sterowania dronem? A może Twoje dziecko zbiło szybę? Przez nieszczelną pralkę zalałeś mieszkanie sąsiada? To sytuacje, które wiążą się nie tylko z pogorszeniem relacji międzyludzkich, ale także finansowymi konsekwencjami. Aby ich uniknąć, warto wcześniej wykupić ubezpieczenie OC w życiu prywatnym. Sprawdź!

Choć ubezpieczenie OC kojarzy się głównie z polisą samochodową, to nie jedyna oferta, którą znajdziesz w propozycjach towarzystw ubezpieczeniowych. Dostępna jest również polisa od odpowiedzialności cywilnej w życiu prywatnym, która powstała w odpowiedzi na potrzeby osób pragnących zabezpieczyć siebie i bliskich przed przypadkowymi zdarzeniami losowymi.

Co to jest polisa OC w życiu prywatnym?

Ubezpieczenie odpowiedzialności cywilnej (OC) w życiu prywatnym zabezpiecza finansowo na wypadek szkód, które zostaną nieumyślnie wyrządzone osobom trzecim, czyli np. sąsiadom czy przechodniom. Choć nie jest obowiązkowe, warto je mieć, zwłaszcza jeśli:
– jesteś rodzicem lub opiekunem dzieci,
– zajmujesz się psem,
– poruszasz się na wózku inwalidzkim,
– uprawiasz amatorsko sporty i korzystasz np. z wynajmowanych sprzętów,
– jesteś częstym gościem hoteli itp.,
– mieszkasz w bloku.

W przypadku wyrządzenia szkody osobowej lub materialnej osobie trzeciej to ubezpieczyciel, a nie ubezpieczony weźmie na siebie odpowiedzialność i wypłaci poszkodowanemu odpowiednią rekompensatę. Warto pamiętać, że polisa OC nie jest dostępna jako samodzielny produkt, tylko jako rozszerzenie podstawowej umowy na ochronę mieszkania.

Co obejmuje ubezpieczenie OC w życiu prywatnym?

Polisa mieszkalna obejmuje swoją ochroną mury i wszystkie elementy stałe. Z kolei zakup ubezpieczenia OC w życiu prywatnym rozszerza jej zakres o takie zdarzenia jak:
– pogryzienie osoby trzeciej przez psa (z wyłączeniem ras agresywnych),
– zalanie mieszkania sąsiadowi,
– zarysowanie samochodu na skutek nieuważnej jazdy rowerem lub wózkiem inwalidzkim albo niewłaściwego posługiwania się dronem,
– zbicie szyby, np. w klatce schodowej,
– uszkodzenie wypożyczonego sprzętu lub wyposażenia pokoju hotelowego.

Ochrona obejmuje nie tylko ubezpieczonego, ale także lokatorów, w tym, co najważniejsze, dzieci. Przed zawarciem umowy polisy, nie zapomnij zapoznać się również z listą wyłączeń od odpowiedzialności. Towarzystwo ubezpieczeniowe może odmówić wypłaty odszkodowania, jeśli do zdarzenia doszło np. w wyniku celowego działania lub bycia pod wpływem środków odurzających.

Gdzie kupić korzystną polisę OC w życiu prywatnym?

Jesteś zainteresowany zakupem ubezpieczenia OC w życiu prywatnym? Oferty od kilkunastu towarzystw ubezpieczeniowych wraz z cenami i OWU są dostępne np. na stronie https://www.ubezpieczeniemieszkania.pl. W serwisie znajdziesz również funkcjonalny kalkulator, który pozwoli Ci szybko porównać warunki polis.

Kiedy wybierasz ofertę, szczególną uwagę zwróć na wysokość sumy gwarantowanej. Jeśli zależy Ci na wysokim odszkodowaniu, które pokryje wszystkie koszty, wybierz taką ofertę, która to zapewnia, nawet w przypadku wyższej składki. Wybranie taniej polisy może być ryzykowne. Sprawdź również zapis o tym, w jakich krajach obowiązuje ubezpieczenie, aby móc czuć się bezpiecznie również np. na wakacjach.

Zadbaj o ochronę siebie i bliskich przed przykrymi konsekwencjami nieumyślnego działania. Już za kilkadziesiąt złotych rocznie otrzymasz odpowiednie wsparcie, a przede wszystkim pomoc finansową. Sprawdź!