Obostrzenia przedłużone do 18 kwietnia

W środę, 7 kwietnia odbyła się konferencja prasowa ministra zdrowia, Adama Niedzielskiego dotycząca obecnej sytuacji związanej z epidemią i obostrzeniami.

Cały czas mamy bardzo trudną sytuację w szpitalachmówił minister Adam Niedzielski.Przy ocenie stanu zagrożenia epidemicznego nie możemy koncentrować się tylko na liczbie zachorowań. Musimy wziąć też pod uwagę wskaźniki dotyczące obłożenia w szpitalach i zajęcia respiratorów. Z tego punktu widzenia najbardziej rekomendowanym rozwiązaniem jest utrzymanie obowiązujących obostrzeń.

Decyzją rządu obowiązujące obecnie obostrzenia zostają przedłużone o ponad tydzień, włączając w to przyszły weekend, czyli do 18 kwietnia. Przez ten czas będzie monitorowana sytuacja i ewentualnie podjęte dalsze kroki dotyczące restrykcji. Adam Niedzielski zaznaczył, że w pierwszej kolejności złagodzenia obostrzeń będą dotyczyć edukacji. Minister wyraził nadzieję, że jeszcze w kwietniu przedszkola wrócą do nauczania w trybie zwykłym, a klasy I-III – co najmniej w trybie hybrydowym.

Podczas konferencji minister przedstawił także sytuację w poszczególnych województwach zaznaczając, że najgorzej wygląda ona na Śląsku. Jeśli chodzi natomiast o Wielkopolskę, to obok Dolnego Śląska można tutaj zaobserwować największą w ostatnim czasie dynamikę wzrostu. Oba regiony będą mogły liczyć na wsparcie innych województw w leczeniu pacjentów chorujących na Covid-19.