Zamknij

Obchody Święta Niepodległości w Kościanie 2022 [ZDJĘCIA]

14:04, 11.11.2022 Milena Waldowska Aktualizacja: 21:41, 11.11.2022
Skomentuj
Oficjalne uroczystości z okazji święta 11 listopada z udziałem licznych delegacji oraz mieszkańców odbyły się przy tablicach pamięci na Placu Niezłomnych. Na przybyłych czekał również piknik historyczny.

W tym roku 104. rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości możemy świętować hucznie, bez cienia pandemii. Dlatego mieszkańcy zgromadzili się licznie w centrum miasta. Sprzyjała temu również ładna pogoda.

Najpierw w kościele farnym odbyła się msza święta w intencji Ojczyzny. O godz. 11.45 rozpoczęła się natomiast oficjalna uroczystość na Placu Niezłomnych. Wśród przybyłych delegacji był poseł Wiesław Szczepański, a także władze miasta, gminy i powiatu kościańskiego wraz z radymi. Nie zabrakło także przedstawicieli licznych organizacji, stowarzyszeń i instytucji oraz służb mundurowych.

O oprawę wojskową zadbali przedstawiciele 4. Zielonogórskiego Pułku Przeciwlotniczego z Czerwieńska oraz Stowarzyszenia Strzeleckiego i Historycznego
im. Kościańskiej Rezerwy Skautowej, a o muzyczną członkowie Orkiestry Dętej Ton.

Po odegraniu hymnu państwowego głos zabrał burmistrz Kościana. - 11 listopada 1918 roku to data umowna, bowiem odzyskiwanie niepodległości po 123 latach zniewolenia było procesem stopniowym. Nie rozpoczął się on tego dnia, ani nie zakończył. Przed ogarniętym entuzjazmem narodem było jeszcze powstanie wielkopolskie, wojna polsko-bolszewicka i powstania śląskie. Ale od listopada 1918 roku nikt już nie miał wątpliwości, że Polska odrodziła się z popiołów - przypomniał burmistrz Piotr Ruszkiewicz. - Żyjemy dziś w wolnym, niepodległym kraju. Do niedawna wydawało się, że nic złego nie może nas już spotkać. Staliśmy się częścią wielkiej europejskiej rodziny. Niespodziewanie wyrwano nas z tego stanu w lutym tego roku, gdy moskiewskie wojska stanęły na terenie niepodległej Ukrainy. Przyjęliśmy tysiące uchodźców. Po raz kolejny uświadomiliśmy sobie, że wolność i niepodległość nie jest nam dana raz na zawsze. Trzeba o nią dbać i walczyć. Pamiętajmy o tym w codziennych obowiązkach.

Elementami uroczystości był również Niepodległościowy Apel Pamięci oraz salwa honorowa. Odczytano także list ministra obrony narodowej Mariusza Błaszczaka. Nie mogło ponadto zabraknąć składania wiązanek kwiatów oraz zniczy przed delegacje pod poszczególnymi tablicami. Na zakończenie orkiestra Ton zagrała wiązankę melodii patriotycznych.

Po tej części na Placu Wolności na mieszkańców czekały liczne atrakcje na przygotowanym pikniku. Zobaczyć można było m.in. repliki pojazdu pancernego i zabytkowego samochodu oraz motocykli i dioram historycznych. Chętni mogli postrzelać na strzelnicy ASG oraz sprawdzić się w konkurencjach sprawnościowych przygotowanych przez Stowarzyszenie Historyczne i Strzeleckie im. Kościańskiej Rezerwy Skautowej. Strażacy OSP Kościan przygotowali natomiast pokaz pierwszej pomocy, funkcjonowało również stoisko Towarzystwa Opieki nad Zwierzętami. Jednym słowem każdy mógł znaleźć dla siebie coś ciekawego, a dopełnieniem wydarzenia była darmowa grochówka po którą, jak zawsze, ustawiła się długa kolejka chętnych.

Piknik potrwa do godz. 15.00. Na Placu Wolności można ponadto oglądać wystawę czasową zatytułowaną "80. rocznica powstania Armii Krajowej", a przygotowaną przez Archiwum Państwowe w Lesznie i Leszczyński Oddział Światowego Związku Żołnierzy Armii Krajowej, oraz Muzeum Regionalne w Kościanie.

Fot. Milena Waldowska

(Milena Waldowska)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

0%