Obchody Konstytucji 3 Maja w Kościanie [ZDJĘCIA]

W 230. rocznicę uchwalenia Konstytucji 3 Maja na Placu Niezłomnych w Kościanie poszczególne delegacje złożyły wiązanki kwiatów. Odprawiono również mszę św. w intencji Ojczyzny. Wybierając się z kolei na spacer mieszkańcy mogą obejrzeć dwie okolicznościowe wystawy.

Na Placu Niezłomnych przed południem zgromadziły się delegacje posłów, samorządowców Ziemi Kościańskiej oraz przedstawicieli różnych organizacji i instytucji. Wartę honorową przy tablicach pamięci pełnili członkowie Stowarzyszenia im. Kościańskiej Rezerwy Skautowej.

Przed złożeniem kwiatów, kilka słów do obecnych wygłosił burmistrz Kościana Piotr Ruszkiewicz. – Była to jedna z najnowocześniejszych konstytucji jak na owe czasy. Pierwsza w Europie i druga na świecieprzypomniał burmistrz Piotr Ruszkiewicz. – Przetrwała niestety tylko 14 miesięcy, ale jej pamięć i owoce pozostały po dzisiejszy dzień. Konstytucja jest najważniejszym dokumentem w każdym państwie i należy jej przestrzegać.

Następnie poszczególne delegacje przystąpiły do składania kwiatów pod kilkoma tablicami. Uroczystość nie miała żadnej oprawy i odbyła się bez udziału mieszkańców z uwagi na obostrzenia sanitarne. W południe z kolei w kaplicy pw. św. Jana Pawła II na os. Konstytucji 3 Maja odprawiona została msza intencyjna, która miała jednocześnie charakter dziękczynny z okazji 30-lecia Osiedla Konstytucji 3 Maja.

Dla mieszkańców przygotowano natomiast wystawy w centrum miasta. Decydując się na spacer po Kościanie, pomimo niezbyt łaskawej aury, warto zawitać zatem pod budynek Biblioteki Miejskiej oraz na Plac Wolności. W witrynach okiennych Miejskiej Biblioteki Publicznej zawisła wystawa poświęcona Konstytucji 3 Maja w malarstwie, literaturze i poezji. Z kolei na Placu Wolności obejrzymy wystawę poświęconą historii uchwalenia Konstytucji 3 Maja. Została ona przygotowana przez Muzeum Regionalne przy współpracy Kościańskiego Ośrodka Kultury.

Fot. Milena Waldowska