Zamknij

Wizjoner: O oczy trzeba dbać przez cały rok

10:28, 16.07.2021 Milena Waldowska Aktualizacja: 21:27, 16.03.2023
Skomentuj Daniel Majchrzak, optometrysta z salonu optycznego Wizjoner w Kościanie. Daniel Majchrzak, optometrysta z salonu optycznego Wizjoner w Kościanie.

Latem jesteśmy mocno narażeni na szkodliwe promieniowanie UV. O tym jak dbać o wzrok latem i przez cały rok rozmawiamy z Danielem Majchrzakiem, optometrystą z salonu optycznego Wizjoner w Kościanie, absolwentem Pennsylvania College of Optometry, Uniwersytetu Medycznego w Poznaniu, Uniwersytetu im. A. Mickiewicza oraz Wyższej Szkoły Nauk o Zdrowiu.

- Latem, kiedy jest ostrzejsze słońce, powinniśmy chyba szczególnie dbać o oczy?
- Rzeczywiście promieniowania ultrafioletowego o tej porze roku jest więcej, ale w pochmurny dzień czy zimą też ono występuje. Szczególnie, kiedy słońce odbija się od śniegu, promieniowanie działa ze zdwojoną siłą. Dlatego oczy powinniśmy chronić przez cały rok. Promieniowanie UV może uszkadzać delikatne tkanki oka, co może doprowadzić do różnych chorób narządu wzroku. Najgroźniejsze z nich to choroby nowotworowe. Zmiany chorobowe mogą pojawiać się nie tylko w obrębie gałki ocznej, ale także na powiekach. Mniej poważną, ale istotną konsekwencją ekspozycji na ultrafiolet jest również przyspieszenie  starzenia się delikatnej skóry wokół oczu.

- Czyli żeby uniknąć tych wszystkich negatywnych konsekwencji,  najlepsze będą okulary przeciwsłoneczne?
- Zdecydowanie tak, bo okulary znakomicie filtrują promieniowanie. Dostępne są wprawdzie również soczewki kontaktowe z filtrem UV, ale nie chronią one całego oka tak jak okulary. Zwróćmy przy tym uwagę, by okulary posiadały wiarygodny filtr UV400, a takie znajdziemy w salonie optycznym.

- Przy większości dostępnych okularów, w tym zakupionych m.in. w sklepie odzieżowym, mamy dołączoną karteczkę z informacją - 100 procent blokady UV lub UV400nm.
- To, że przy okularach jest napis 100 proc. UV nie oznacza, że tak naprawdę jest. Nad okularami zakupionymi poza salonem optycznym nikt nie ma kontroli. Często taki towar trafia na nasz rynek w hurtowych ilościach z Chin, gdzie nie sprawdza się wiarygodności certyfikatów. Bezpieczeństwo okularów zakupionych na straganie, w sklepie odzieżowym, a nawet w aptece może być zatem wątpliwe. A okulary przeciwsłoneczne bez filtra nie tylko nie uchronią nas przed promieniami słonecznym, ale są w stanie wyrządzić więcej krzywdy. Teoretycznie jest bowiem za nimi ciemniej, więc rozszerzają się nam źrenice, przez co ultrafioletu może do oka wpadać jeszcze więcej.

- Ale wiele osób przed zakupem okularów w salonie hamuje cena.
- To prawda, że okulary w salonie są droższe, ale warto zadać sobie pytanie: ile warte są nasze oczy?  Wprawdzie okulary kupione w markecie i u optyka wyglądem są do siebie podobne, ale nie oznacza to, że to ten sam jakościowo produkt. Ja często porównuję te różnice do czekolady i wyrobu czekoladopodobnego. Wyglądają tak samo, jednak różnica jest zasadnicza.

- Jak jeszcze powinniśmy dbać o oczy poza chronieniem ich przed promieniowaniem UV?
- W profilaktyce dobrego widzenia duże znaczenie ma dieta. Powinna być ona bogata w kwasy tłuszczowe z grupy omega. Do tego powinniśmy jeść mnóstwo zielonych warzyw, ale też karoten, który jest chociażby w marchewkach oraz ciemne owoce jak jagody, które są bogate w antyoksydanty. I jeszcze jedna istotna kwestia, która często jest bagatelizowana, to palenie. Ma ono bardzo negatywny wpływ na wzrok. Przyspiesza chociażby pojawienie się zaćmy czy zwyrodnienia plamki żółtej. Wykluczenie palenie znacząco zmniejsza ryzyko pojawienia się wielu chorób oczu.

- A jak często powinniśmy badać wzrok?
- Zwykle raz na rok, jeśli natomiast zaobserwujemy pogorszenie widzenia, rozmazywanie się obrazu, nie powinniśmy zwlekać z badaniem, bo może dojść do nieodwracalnych zmian. Jakiekolwiek inne niepokojące objawy również powinny nas zmotywować do przebadania oczu w trybie przyspieszonym. Możemy to zrobić w salonie optycznym u optometrysty, który jest specjalistą pierwszego kontaktu. Ustali on wadę wzroku, a jeśli zauważy jakieś inne niepokojąc zmiany, skieruje nas na dalszą diagnostykę do specjalisty chorób oczu czy np. neurologa. Osoby z wadą wzroku, które noszą okulary, a szczególnie te, które noszą soczewki kontaktowe, powinny kontrolować wzrok częściej.

(artykuł sponsorowany)
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

0%