Nowy samochód w Ośrodku Rehabilitacyjnym w Kościanie

Batalia o zdobycie środków na zakup samochodu do przewozu niepełnosprawnych dzieci była długa. Ale w końcu się udało dzięki pomocy samorządów oraz Stowarzyszeniu „Dać Pomoc”.

Za przekazanie środków na zakup pojazdu podziękowała zgromadzonym podczas uroczystej prezentacji auta w dniu 14 stycznia, Agata Michalkiewicz, dyrektor Ośrodka Rehabilitacyjnego w Kościanie. – Mało jest takich ośrodków jak naszpodkreślała dyrektor Michalkiewicz. – Dzieci niepełnosprawne, nie tylko z powiatu kościańskiego, w tym z miasta Kościana, gmin Kościan, Śmigiel, Czempiń, ale i z gminy Kamieniec, będą mogły cieszyć się komfortem szybkiej i sprawnej jazdy, ale przede wszystkim bezpiecznej.

Dotychczas podopiecznych Ośrodka dowożono dwoma wyeksploatowanymi samochodami z przebiegami ponad 800 i 500 tysięcy kilometrów. Ich częste awarie generowały dodatkowe koszty i zmuszały Ośrodek do korzystania z usług firm zewnętrznych.

Koszt nowego samochodu wyniósł blisko 188 tys. zł, z czego prawie 68 tys. sfinansowało Stowarzyszenie „Dać pomoc”, a większość pozostałej kwoty dołożyły samorządy.

Słowa podziękowania w imieniu wszystkich rodziców, których dzieci korzystają z Ośrodka, wygłosiła Romana Woroch. – Ośrodek to miejsce szczególne, ponieważ przebywają tu dzieci najbardziej poszkodowane przez los. One są zbitkiem niepełnosprawności. Te dzieci nie chodzą, nie mówią, muszą być karmione. Jeżeli nic je nie boli, to się uśmiechająmówiła ze wzruszeniem pani Romana. – Ale te dzieci są szczęśliwe, bo rodzice ich nie porzucili. Przyjeżdżają do miejsca, gdzie jest wesoło, gwarno, gdzie jest życie.

Nowy samochód umożliwia jednoczesne przewożenie ośmiu pasażerów na fotelach lub siedmiu pasażerów na fotelach i jednej na wózku inwalidzkim. Auto wyposażone jest w podjazdy do wózka. Regularne przewozy rozpocznie po feriach zimowych bo teraz wymaga jeszcze drobnych prac dostosowawczych na potrzeby dzieci.