Nowy pojazd wodociągów

Wodociągi Kościańskie Sp. z o.o. wzbogaciły się o nowy samochód przeznaczony do usuwania zatorów w kanalizacjach. Pojazd o zabudowie niemieckiej firmy Mueller zastąpi wysłużony Man WUKO z fabryki w Łodzi.

Stary pojazd spółka będzie próbowała jeszcze sprzedać – być może będą nim zainteresowane mniejsze wodociągi, a któremuś z nich pojazd, po dokonaniu naprawy, będzie jeszcze służył. Nowy nabytek wart jest natomiast 1,3 mln zł i pozwala na szybką interwencję w razie awarii. Znajduje się w nim zbiornik podzielony na dwie stałe komory na czysta wodę i na osad. Pojazd może pracować w temperaturze do -15 st. C, jest także pełen nowoczesnych udogodnień, jak np. pilot na rurę ssącą czy wyciągarka elektroniczna. Załoga wodociągów nie będzie musiała jednak uczyć się jego obsługi, bo od półtora roku użytkowany jest drugi muellerowski, trzyosiowy pojazd.

Pierwszy samochód przeznaczony jest do czyszczenia kanalizacji i dzięki systemowi recyklingu wody wykorzystywanej do czyszczenia sieci może pracować przez cały dzień. Koszt pierwszego pojazdu wyniósł 1,7 mln zł, oba wozy są leasingowane przez wodociągi.

– Wodociągi Kościańskie podejmują szereg inwestycji. Trwa modernizacja oczyszczalni ścieków, nabywany jest nowy sprzęt. To jest prężnie działająca firma i zgrany zespół, co nas niezmiernie cieszy. Poza tym część kanalizacji w Kościanie jest już stara, więc sprawne ich czyszczenie, bez konieczności kopania, ma duże znaczenie – zauważa burmistrz Michał Jurga.