Nowy parking w mieście

Władze Kościana znalazły miejsce na parking w samym centrum. Już podpisano umowę, a płatne miejsca parkingowe, będą udostępnione w przyszłym roku.

Parking na około 80 miejsc powstanie na placu znajdującym się przy ul. Ks. Prymasa Wyszyńskiego, pomiędzy domem katechetycznym a kaplicą szpitalną. Jest to teren kościelny, ale po kilku latach rozmów udało się doprowadzić do podpisania umowy na użyczenie tego gruntu pomiędzy kościańskim samorządem a Kurią Metropolitalną w Poznaniu. Zgodnie z podpisaną umową miasto przejmie grunty na okres 15 lat i może je wykorzystać przez ten czas na miejsca parkingowe.

Pewnie można by sobie wyobrazić lepsze przeznaczenie tego miejsca niż funkcja parkingowa, ale z drugiej strony patrząc na jego obecny wygląd, będzie z pewnością estetyczniej – tłumaczy zastępca burmistrza Maciej Kasprzak. – A biorąc pod uwagę niewystarczającą ilość miejsc parkingowych w śródmieściu, wydaje się to być dobre rozwiązanie na obecną chwilę.

Zgodnie z planami plac ma być tak zagospodarowany, że znajdzie się na nim miejsce również na nasadzenia, co z pewnością poprawi jego wygląd. Jest to także istotne z punktu widzenia przepływającego w pobliżu kanału Obry. – Spoglądając na przyszpitalny teren, który wymaga dużego uporządkowania, myślę, że będzie to pierwszy krok w tę stronę. Tym bardziej, że z nowego parkingu będą mogli korzystać również klienci szpitala – mówi wiceburmistrz.

Opłaty pobierane za parking pokryją po jakimś czasie zainwestowane środki w jego budowę. Teraz musi powstać projekt na zagospodarowanie tego miejsca, a środki na budowę zostałyby zabezpieczone w przyszłorocznym budżecie.