Nowy monitoring już działa

Od 10 lutego funkcjonuje w Kościanie nowoczesny system monitoringu wizyjnego. Połączony miejskim światłowodem rejestruje obraz z piętnastu kamer rozmieszczonych w różnych punktach miasta.

Obraz z kamer przekazywany jest łączami światłowodowymi do centrum monitoringu znajdującego się w siedzibie Straży Miejskiej w Kościanie. Podobne stanowisko, z dużym ekranem i możliwością pełnej obsługi, zainstalowano w Komendzie Powiatowej Policji.

Widok z kamer jest bardzo dokładny. Pozwala z dużej odległości odczytać numery tablic rejestracyjnych samochodów. Operator obsługujący system ma możliwość podglądu, rejestracji oraz odtwarzania obrazów z zainstalowanych kamer. Może też nimi indywidualnie sterować przybliżając obraz i zmieniając ich pole widzenia.
Najwięcej, bo aż pięć kamer znajduje się przy rondzie Solidarności. Każda z nich skierowana jest w inną stronę. Dzięki temu rejestrowany stamtąd obraz pochodzi z kilku ulic: Młyńskiej, Kościuszki, Surzyńskiego, Nacławskiej i Dworcowej. Kolejne cztery stacjonarne kamery umieszczono na skrzyżowaniu ulic Piłsudskiego, Poznańskiej, Gostyńskiej i Grodziskiej. Dwie kamery obrotowe, umożliwiające zmianę pola widzenia, zamontowano na ratuszu. Rejestrują one obraz w obrębie rynku. Kamera obrotowa znajduje się też na Placu Wolności oraz na skrzyżowaniu ulicy Wyszyńskiego z Wrocławską i Szewską. System uzupełniają dwie stacjonarne kamery zamontowane na ulicy Dworcowej (na budynku dworca) i Szczepanowskiego.

Budowa nowoczesnego systemu monitoringu w Kościanie kosztowała blisko 500 tys. zł. – Największy wydatek związany z realizacją tej inwestycji dotyczył rozprowadzenia miejskiego światłowodu – mówi Michał Jurga, burmistrz Kościana. – Stanowi on szkielet tego systemu, w oparciu o który możemy w dość łatwy sposób i nakładem niewielkich środków powiększać obszar monitorowania miasta.

Biorąc pod uwagę dostępną infrastrukturę istnieje możliwość szybkiego zainstalowania kamer na Wałach Żegockiego w rejonie biblioteki, na ulicy Szczepanowskiego, Gostyńskiej oraz w okolicach ronda przy wylocie na Racot. W przyszłości miasto planuje rozbudowę monitoringu o obszar Parku Miejskiego, ulicę Bączkowskiego, Wieżę Ciśnień i Stadion Miejski. Warto podkreślić, że system posiada nieograniczone możliwości rozbudowy. Koszt zakupu stacjonarnej kamery to wydatek rzędu 5-6 tys. zł. Dwukrotnie droższa jest kamera obrotowa, za którą trzeba zapłacić 12-14 tys. zł.

Nagrania z kamer kościańskiego monitoringu będą przechowywane na twardym dysku do 40 dni, a po ich upływie automatycznie usuwane. – Przepisy prawne obligują nas do archiwizacji zgranego materiału przez okres od 20 do 60 dni – tłumaczy Maciej Szymczak, komendant Straży Miejskiej w Kościanie. – Od momentu uruchomienia nowego systemu nie odnotowaliśmy jeszcze żadnego zdarzenia zarejestrowanego przez kamery, które stałoby się przedmiotem dalszej interwencji. Z wnioskiem o udostępnienie zapisu z monitoringu w wyznaczonych godzinach zwróciła się do nas policja, prowadząca czynności w sprawie zaginionego mieszkańca Kościana. Poddany wcześniejszej analizie materiał jest obecnie zgrywany i częściowo przekazywany policji.

System monitoringu wymaga regularnej konserwacji, która będzie przeprowadzana cztery razy w roku.