Nowe wiaty przystankowe w gminie Kościan

Kolejne miejscowości gminy Kościan wzbogaciły się o nowe wiaty przystankowe. Sukcesywnie są one wymieniane według ujednoliconego wzoru.

Nowe wiaty stanęły lub niebawem staną w Kurzej Górze, Kurowie, Kawczynie, Sepienku, Racocie i Wyskoci Małej oraz w Poninie i Gryżynie. Tym samym dołączyły one do wcześniej wymienionych przystanków w Nacławiu, Kiełczewie i Darnowie.

Wszystkie wiaty są wykonane wg tego samego, nowoczesnego wzoru składającego się z metalowej konstrukcji z przeszkleniem oraz jasnym daszkiem z tworzywa. Z przodu widnieje także nazwa danej miejscowości, a na bocznej ścianie namalowane jest logo gminy. Do budki domontowany jest również metalowy kosz na śmieci.

Przystanki są dwumodułowe oraz trójmodułowe. – Sama konstrukcja wiaty, nie wliczając w to transportu i montażu i w przypadku większej wiaty to 9300 zł. Mniejsze kosztują natomiast 7800 zł.  mówi Anastazja Walczak z Urzędu Gminy w Kościanie odpowiedzialna za montaż wiat – Poszczególne sołectwa zabezpieczają sobie pieniądze na ich wymianę z funduszu sołeckiego, choć w części są one również finansowane przez gminę.

Dostawcą przystanków wraz z montażem jest firma A2HM Trade sp. z o.o. z Koźmina Wielkopolskiego. Z kolei kosze na śmieci  zakupiono w firmie Akpol Plus s.c. ze Stęszewa, natomiast wykonawcą utwardzeń pod przystanki w części miejscowości jest zakład Usługi Brukarskie Joanna Damrych-Majchrzak z Pianowa. Dodajmy, że w wielu miejscowościach sami mieszkańcy byli zaangażowani w montaż wiat, usuwając stare i robiąc miejsce pod nowe z konstrukcje.

Fot. Milena Waldowska