Nowa droga na Konstytucji

W ostatnich latach na os. Konstytucji 3 Maja w Kościanie powstało kilka bloków wybudowanych przez spółdzielnię mieszkaniową, a także prywatnego dewelopera. Teraz przyszedł czas na uzupełnienie sieci dróg na tym dużym osiedlu.

Miasto właśnie rozstrzygnęło przetarg na budowę pierwszego etapu łącznika pomiędzy ul. Poznańską a Północną. Nowa droga przebiegać będzie od ul. Poznańskiej (wjazd na wysokości dyskontu Biedronka) przez oświetlony w ostatnich latach i utwardzony tzw. łącznik do ul. Czempińskiej i dalej w stronę nowych domów na os. Ogrody aż do ogródków działkowych (droga równoległa do kaplicy parafii pw. św. Karola Boromeusza).
Zgodnie z wynikami przetargu inwestycję ma realizować spółka MI-DAN z Wrocławia, która oszacowała ją na kwotę nieco ponad 580 tys. zł. Projekt przewiduje przebudowę kanalizacji deszczowej, wykonanie nawierzchni jezdni z kostki betonowej wraz z miejscami parkingowymi i chodnikiem oraz obudowanie istniejących lamp oświetleniowych.

Drugi etap wiodący wzdłuż ogrodzenia działek do ul. Północnej będzie realizowany w terminie późniejszym. – Taki układ komunikacyjny jest bardzo potrzebny dla os. Konstytucji – uważa burmistrz Michał Jurga. – W tej chwili już wszystkie tereny na osiedlu zostały wykorzystane pod kątem budownictwa mieszkaniowego. Elementem domykającym jest jeszcze przedszkole. Burmistrz zapowiada również, że miasto niebawem zajmie się zamontowaniem oświetlenia na powstającym osiedlu zabudowań jednorodzinnych Ogrody.

Z kolei gmina zamierza połączyć Konstytucję z Pianowem i Starymi Oborzyskami. W tej chwili wiedzie tamtędy nieutwardzona i mocno dziurawa, a także nieoświetlona droga. Wójt Andrzej Przybyła zadeklarował, iż gmina rozpoczęła prace nad przygotowaniem dokumentacji projektowej dla tej drogi.

Zarówno burmistrz, jak i wójt zauważają konieczność tworzenia coraz lepszych połączeń komunikacyjnych pomiędzy miastem a gminą w związku z dość dużą rotacją mieszkańców. Coraz chętniej bowiem młodzi kościaniacy decydują się osiedlać na terenie gminy. Z drugiej strony ogromny popyt na mieszkania w nowo powstających blokach świadczy o migracji wielu osób z terenów gminnych do miasta.