Nocny pościg w Śmiglu. Kierowcy ujęci dzięki postawie obywatelskiej

Komenda Powiatowa Policji w Kościanie przekazała dziś przebieg zdarzenia związanego z zatrzymaniem uciekających pojazdów w nocy z soboty na niedzielę.

O zdarzeniu informowaliśmy w artykule: Nocny pościg ulicami Śmigla [ZDJĘCIA]

– Około godziny 2.30 otrzymaliśmy informację od świadka zdarzenia, że na parkingu przy jednym ze sklepów w Śmiglu prawdopodobnie osoby nieletnie poruszają się samochodami. Na miejsce został skierowany patrol policji. Kiedy dojeżdżał na parking, dwa pojazdy już go opuszczały. W związku z tym policjant z radiowozu użył sygnałów świetlnych i dźwiękowych do ich zatrzymania. Kierowcy jednak nie zareagowali i rozpoczął się pościg  – relacjonuje Radosław Nowak, oficer prasowy KPP w Kościanie.

Podczas próby ucieczki kierowca jednego z pojazdów, nissana, stracił nad nim panowanie i uderzył w ogrodzenie. Miało to miejsce na ul. Wodnej. Mężczyzna, 21-letni mieszkaniec gminy Śmigiel, został zatrzymany.

­ W czasie, gdy policjanci wykonywali czynności związane z 21-latkiem, który prowadził samochód bez uprawnień, drugi uciekający pojazd – matiz, ominął stojące samochody i próbował dalej uciekać. Wówczas świadek zdarzenia doprowadził do jego zatrzymania. Wezwano drugi patrol policjiinformuje Radosław Nowak.

Okazało się, że matizem kieruje osoba nieletnia, mieszkaniec gminy Śmigiel. W związku z tym chłopak został przekazany wraz z pojazdem rodzicom. Teraz za swoje czyny, czyli za kierowanie bez uprawnień oraz niezatrzymanie się do kontroli drogowej odpowie przed sądem dla nieletnich.

Z kolei 21-latek odpowie za kierowanie pojazdem bez uprawnień, niezatrzymanie się do kontroli oraz spowodowanie kolizji. ­– Należy podkreślić, że do zatrzymania kierowców doszło dzięki postawie obywatelskiej świadków zdarzenia, którzy wykazali się odpowiedzialnością i prospołeczną postawąpodsumowuje rzecznik kościańskiej policji.