Noc Świętojańska w Racocie [ZDJĘCIA]

W środę 23 czerwca, czyli w Wigilię Św. Jana sołectwo zorganizowało małe wydarzenie nad stawem. Przybyło na nie wielu mieszkańców wsi, ale również osoby przyjezdne. Najważniejszym punktem programu było oczywiście puszczanie wianków na wodzie.

Około dwugodzinna impreza podobała się zarówno dorosłym, jak i dzieciom. Rozpoczęła się ona po godz. 21.00 wjazdem na Przystań OAZA Racot rusałek na bryczce zaprzężonej w konie. Następnie zgromadzeni usłyszeli opowieści dotyczące obrzędów Nocy Świętojańskiej. Dla mieszkańców Racotu kilka piosenek zaśpiewała ponadto Gabriela Itkowiak z Turwi, która wystąpiła w programie telewizyjnym „Szansa na Sukces”, gdzie otrzymała wyróżnienie. Wokalistka zaintonowała również głośne „Sto lat” skierowane do wszystkich ojców z okazji ich święta obchodzonego 23 czerwca.

Najważniejszym punktem wieczoru było puszczanie wianków w stawie przyniesionych przez mieszkańców. Wianków było aż tyle, że załoga łódki wraz z rusałkami trzykrotnie wypływała na środek stawu, bo nie była w stanie pomieścić wszystkich wianków na jeden raz. Rozświetlone świeczkami wianki dryfowały po wodzie.

Było również ognisko, na którym chętni mogli upiec kiełbaskę, a także poczęstunek w postaci słodkości i kawy oraz pajdy chleba ze smalcem i kiszonym ogórkiem. Ponadto rusałki częstowały czereśniami, a kto przygotował wianek, zasłużył również na cukierki. Cały wieczór minął w niezwykle sympatycznej atmosferze.

Fot. Milena Waldowska