Niepokojące wieści z budowy S5 w kierunku Poznania

GDDKiA unieważniła przetarg na dokończenie budowy 16-kilometrowego odcinka drogi ekspresowej S5 z Wronczyna przed Stęszewem do węzła na autostradzie A2 w Poznaniu. Wszystkie złożone oferty przewyższały budżet na tę inwestycję.

Unieważnienie przetargu stawia pod znakiem zapytania planowany na IV kwartał tego roku termin zakończenia inwestycji. Obecnie na nieukończonej jeszcze w pełni drodze kierowcy poruszają się po jednym pasie w każdą stronę.

Wielkopolski oddział Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad zmuszony był ogłosić nowy przetarg po tym jak 7 czerwca 2019 r. włoskie konsorcjum Toto Costruzioni Generali i Vianini Lavori złożyło oświadczenie o odstąpieniu od umowy i opuściło plac budowy.

Do postępowania przetargowego na dokończenie inwestycji stanęły trzy firmy: Budimex, Strabag i MBS Budownictwo. Wszystkie złożone oferty przewyższały kwotę jaką zamawiający zamierza przeznaczyć. W związku z tym GDDKiA zdecydowało się na unieważnienie przetargu.

W tej sytuacji kierowcom pozostaje uzbroić się w cierpliwość i liczyć na szybkie ogłoszenie kolejnego postępowania przetargowego. Być może nastąpi to już w najbliższych dniach. Niewykluczone, że budżet na realizację tej inwestycji zostanie zwiększony.