„Niechaj płynie śpiew wesoły” – zapowiedź

To widowisko muzyczne, które odbędzie się w najbliższą niedzielę, a połączy ze sobą współczesną muzyką rozrywkową z dudziarską muzyką ludową. Nie zabraknie również aktorskich scenek nawiązujących do "Wesela kościańskiego".

„Niechaj płynie śpiew wesoły” to projekt nawiązujący do tradycyjnego folklorystycznego widowiska weselnego zatytułowanego ,,Wesele Kościańskie”. W jego powojennych realizacjach (w 1947 i 1952 roku) uczestniczyła wybitna śpiewaczka ludowa Franciszka Ciesiółka. Ale widowisko będzie stanowić również nawiązanie do jedynego w swoim rodzaju zdarzenia kulturalnego, chroniącego ukształtowaną przez dziesięciolecia na południu Wielkopolski niepowtarzalnego w swej formie i treści Wielkopolskiego Turnieju Dudziarzy. W ubiegłym roku odbyła się jego 50. edycja, a w tym roku z powodu epidemii festiwal niestety nie odbędzie się. Stąd pojawiła się idea tego koncertu.

Będzie to uwspółcześnienie muzyki ,,naszych ojców” poprzez nowe aranżacje, teatralne dialogi łączone z ludowymi przyśpiewkami weselnymi mającymi ułatwić widzom odbiór muzyki i obrzędów ludowych.

A w programie zobaczymy artystów z Kapeli Dudziarskiej „Sokoły” , a także muzyków Michała Dolatę, marcina Ruszkiewica, Mariusza Zakrzewskiego oraz Mariusza Bobkowskiego oraz aktorów Kościańskiego Teatru kameralnego. Całość wyreżyserował Janusz Dodot.

Koncert odbędzie się w niedzielę, 27 września o godz. 15.00 na Placu Wolności, a w razie deszczu w sali KOK-u.