Niebezpieczna Śmigielska

7 marca na ul. Śmigielskiej w Kościanie doszło do potrącenia pieszego na przejściu dla pieszych. Po tym jak opublikowaliśmy tę informację na naszym profilu facebookowym, rozgorzała gorąca dyskusja wśród internautów.

Opisane zdarzenie miało miejsce przed godziną 18.00. 25-letnia kobieta, mieszkanka gminy Śmigiel, kierująca samochodem marki ford fiesta, potrąciła przechodzącego przez przejście dla pieszych 80-letniego mężczyznę. Na miejscu zjawiła się karetka pogotowia, która zabrała poszkodowanego do szpitala, a także policja i technicy policyjni.

Pod informacją pojawiły się głosy mieszkańców o wyjątkowym niebezpieczeństwie tej ulicy dla pieszych. Niektórzy sugerowali zainstalowanie na przejściach sygnalizacji świetlnej, inni zwracali uwagę na słabe oświetlenie uliczne. Ale były tez głosy zwracające uwagę na beztroskę i lekkomyślność pieszych, a także kierowców.

Postanowiliśmy sięgnąć po policyjne statystyki. Wg nich w tym roku na Śmigielskiej miało dotychczas miejsce 6 kolizji drogowych i 3 wypadki, w tym ten ostatni z udziałem pieszego. Z kolei w 2017 r. było 28 kolizji, w tym 2 z udziałem rowerzystów oraz 8 wypadków.

Rzeczywiście policja potwierdza, że ta ulica jest jednym z trzech miejsc w Kościanie, gdzie ruch pieszych i rowerzystów jest szczególnie zagrożony. Dwa pozostałe miejsca to ul. Gostyńska oraz obszar Placu Wolności i Paderewskiego. – Zgodnie z przygotowanym planem policjanci ruchu drogowego są kierowani codziennie, o różnych porach dnia, na ul. Śmigielską, gdzie prowadzą akcje obserwacyjne i prewencyjne – wyjaśnia Radosław Nowak, oficer prasowy KPP w Kościanie.Obserwujemy w tym miejscu niestosowanie się do przepisów pieszych, np. poprzez przechodzenie przez ulicę w niedozwolonych miejscach, a także nieprawidłowe poruszanie się po chodnikach rowerzystów.

Jednocześnie policja apeluje zarówno do kierowców, jak i do pieszych i rowerzystów o zastosowanie zasady ograniczonego zaufania.