Nie słychać dzwonu na wieży ratusza

Po remoncie ratusza zegarowy dzwon choć pracuje, stał się ledwo słyszalny dla osób przebywających na Rynku, nie mówiąc już o dalszej odległości. Stało się tak na skutek nowych, szczelnych okien zamontowanych w ratuszowej wieży.

Wieża ratuszowa w Kościanie

Na brak słyszalności dzwonu zwrócił uwagę radny Powiatu Kościańskiego, Stefan Żurkiewicz. Postanowił zadziałać w tej kwestii i zwrócił się z pisemną prośbą do burmistrza Kościana o podjęcie starań mających na celu przywrócenie dźwięku historycznego dzwonu.

Radny generalnie chwali odrestaurowane wnętrze ratusza, ma jedynie zastrzeżenia do wieży.  – Z przykrością zauważyłem, że wykonane prace spowodowały, iż zegar, który przez blisko 200 lat funkcjonowania odmierzał czas i uderzeniami w dzwon informował mieszkańców Rynku i okolicy o kwadransach i godzinach, utracił swoją pierwotną funkcję. Zegar wprawdzie pracuje, odmierza minuty, dzwon zegarowy poprawnie wybija kwadranse i godziny, ale tego nie słychać nawet na Rynku – zwraca uwagę Stefan Żurkiewicz.

Jednocześnie radny wskazuje, że przyczyną takiego stanu rzeczy są przeprowadzone prace remontowe. Dwanaście specjalnych ażurowych otworów w wieży zostało zastąpionych nowymi szczelnymi oknami z podwójnymi szybami, które tłumią uderzenia zegara. 

– Bicie tego historycznego dzwonu, który pochodzi z XV wieku, należy uznać za lokalne dziedzictwo niematerialne, które stanowi o specyfice kościańskiego Rynku. Ta przestrzeń powinna na nowo odzyskać swój dźwięk. Tak, jak Ratusz poznański słynie z koziołków i jak Rynek krakowski słynie z hejnału z wieży Kościoła Mariackiego, tak Rynek kościański powinien zasłynąć dźwiękiem XV-wiecznego dzwonu bijącego z wieży ratuszowej – podsumowuje radny.

A co na to gospodarz miasta?  – Dostrzegamy ten problem i nie bagatelizujemy tej kwestiipodkreśla burmistrz Piotr Ruszkiewicz. – Myślimy nie tylko o przywróceniu dźwięku zegarowego dzwonu, ale również o powrocie do odgrywania raz dziennie hejnału Kościana. Nie nastąpi to jednak od razu, dlatego że w związku z rozpoczynającym się remontem Rynku, nie miałoby to w tej chwili sensu. Ciężki sprzęt, który pojawi się niebawem, zagłuszyłby i tak efekty dźwiękowe.

Jednocześnie burmistrz zwraca uwagę, że zamontowanie szczelnych okien było konieczne, bo dotychczas w wieży gromadziły się m.in. gołębie powodując spore zanieczyszczenia. Teraz najprawdopodobniej jedno z okien zostanie nieco rozszczelnione, by poprawić słyszalność dzwonu. Ponadto już na etapie remontu w wieży zostało zamontowane gniazdko umożliwiające podpięcie kabla z głośnikami. Głośnik sprawi, że na zewnątrz słyszalny będzie hejnał, a także wyostrzy on dodatkowo dźwięk zegarowego dzwonu.

Zabytkowy dzwon zegarowy na wieży kościańskiego ratusza.