Nie będzie nowych obostrzeń od soboty

Podczas dzisiejszej konferencji ministra zdrowia Adama Niedzielskiego spodziewano się zaostrzenia obostrzeń w związku ze wzrastającą liczbą zakażeń koronawirusem. Tymczasem zmiany będą dotyczyć jedynie obowiązku zakrywania ust i nosa oraz ograniczeń przy wjeździe do kraju.

Zanim usłyszeliśmy o tym, czy będą jakieś nowe obostrzenia, minister długo mówił o wzroście zakażeń w Polsce, z podziałem na poszczególne województwa. Ostrzegał też przed perspektywą trzeciej fali zakażeń.

Dotychczas wykonywaliśmy odważne decyzje, jeśli chodzi o poluzowywanie restrykcjiocenił minister Niedzielski. – Zdecydowaliśmy, że musimy wykonać mały kroczek wstecz.

Ten krok wstecz na obecną chwilę dotyczy jednak tylko województwa warmińsko-mazurkiego, w którym restrykcje będą mocniejsze, ze względu na dużą liczbę zakażeń. W pozostałych wójewództwach od najbliższej soboty wszystko pozostaje bez zmian. Nie będzie więc zamknięcia hoteli, instytucji kultury, czy też miejsc sportowych, o co obawiało się wiele osób.

Nowe zasady dotyczą jedynie stosowania ochrony ust i nosa. Otóż używać będzie można tylko maseczek, a nie przyłbic, szalików, kominów, bandam, apaszek itd. Przyłbice na twarz zasłaniające oczy nadal będzie można stosować, ale tylko jako dodatkową ochronę razem z maseczką. Maseczki nie muszą posiadać specjalnych atestów. Najważniejsze, by dobrze chroniły nos i usta, choć zalecane są chirurgiczne.