Narodowe Czytanie w parku KOK [ZDJĘCIA]

Tradycyjnie, w pierwszą sobotę września Miejska Biblioteka Publiczna w Kościanie zaprosiła do udziału w ogólnopolskiej akcji promującej czytelnictwo. Po raz pierwszy jednak czytanie odbyło się w parku przy Kościańskim Ośrodku Kultury.

W tym roku „na tapetę” Narodowego Czytania zostały wzięte „Ballady i romanse” Adama Mickiewicza. Głośne czytanie fragmentów tego dzieła rozpoczęło się o godz. 17.00 w specjalnie przygotowanej scenografii. Panie z biblioteki przyodziały także stroje charakterystyczne dla mickiewiczowskiej epoki, a ich głowy przyozdabiały wianki i kapelusze. Czytaniu towarzyszyła wystawa poświęcona pobytowi narodowego wieszcza w Wielkopolsce.

Wśród czytających byli starsi i młodsi, a fragmenty dzieła czytał m.in. burmistrz Piotr Ruszkiewicz. Uczestnicy wydarzenia, którzy przybyli na nie z własnym egzemplarzem książki, mogli mieć wbitą okolicznościową, pamiątkową pieczęć.

Na tym jednak nie poprzestano, jeśli chodzi o akcję. O godz. 18.00 rozpoczął się mianowicie wykład dra Wiesława Kota na temat filmowych adaptacji dzieł Mickiewicza. Prelekcja była bogato ilustrowana slajdami i fragmentami filmów. Na finał odbył się niecodzienny koncert „Ballady/Romanse – powrót do korzeni”. Było to przedstawienie konceptualne, w którym  słowo, dźwięk, światła i wizualizacje stworzyły magiczną przestrzeń dla pokazania ponadczasowości polskiej literatury. Widowisko stworzyli Magdalena Hohorska i  Maciej Fortuna.

Fot. UM Kościan