Narodowe Czytanie w Kościanie 2021 [ZDJĘCIA]

W sobotnie południe przed Miejską Biblioteką Publiczną w Kościanie odbyła się akcja Narodowego Czytania. Tym razem zgromadzona młodzież i zaproszeni goście czytali "Moralność pani Dulskiej" Gabrieli Zapolskiej.

W tym roku akcja przebiegła bez zarzutów. Po pierwsze dopisała pogoda i można było czytać lekturę przed biblioteką, a po drugie nie mamy obecnie obostrzeń. Przed rokiem bowiem inicjatywa została przeprowadzona wyłącznie online – nagrano film z osobami czytającymi lekturę w różnych miejscach Kościana.

Zgromadzonych powitał dyrektor KOK-u i biblioteki Dariusz Łukaszewski. Podkreślił, że w tym roku przypada setna rocznica śmierci autorki „Moralności pani Dulskiej”. Dzieło, które zostało napisane 115 lat temu stało się ponadczasowe i bardzo chętnie współcześnie sięgają po nie reżyserzy teatralni proponując jego różne interpretacje.

Tekst dramatu jest jednak niezmienny. Wśród czytających go przed biblioteką był burmistrz Kościana Piotr Ruszkiewicz i senator Wojciech Ziemniak, który spontanicznie czytał lekturę wraz z Beatą Ścigałą. Lekturę czytała również młodzież szkolna.

Jak zawsze podczas Narodowego Czytania nie zabrakło dodatkowych atrakcji. Każdy, kto pojawił się z własnym egzemplarzem książki mógł otrzymać na nim okolicznościową pieczątkę. Ponadto przygotowano wystawę dotyczącą ekranizacji i adaptacji teatralnych książki. Każdy mógł spróbować również „Deseru Anieli Dulskiej” przygotowanego przez „Literackie przysmaki”. Chętni mogli wziąć udział w quizach literackich, a także wymienić książki w akcji bookcrossingowej. Na tym nie koniec, ponieważ biblioteka przygotowała okolicznościowy film, w którym panie z biblioteki czytają poszczególne sceny ponadczasowej sztuki Zapolskiej (nagranie poniżej).

Fot. Karina Jankowska