Narodowe Czytanie w bibliotece

W sobotę 7 września w całym kraju czytane są polskie nowele. To już ósma edycja wydarzenia pod patronatem pary prezydenckiej. W Kościanie tradycyjnie do akcji przystąpiła Miejska Biblioteka Publiczna.

Czytanie rozpoczęło się o godz. 11.00. Był na nim obecny burmistrz Piotr Ruszkiewicz, który przeczytał fragment jednej z nowel. Ponadto krótkie formy literackie Elizy Orzeszkowej, Bolesława Prusa, Marii Konopnickiej, Bruno Schulza, Władysława Stanisława Reymonta, Stefana Żeromskiego, Henryka Sienkiewicza i Henryka Żewuskiego czytali uczniowie Liceum Ogólnokształcącego im. Oskara Kolberga w Kościanie oraz Szkoły Podstawowej w Racocie. Uczniowie z Racotu zadbali o oryginalne stroje nawiązujące do bohaterów czytanych lektur.

W podziękowaniu za zaangażowanie wszyscy uczniowie otrzymali słodkie upominki przygotowane przez panie bibliotekarki. Dodajmy, że spotkanie przebiegało w miłej atmosferze, przy kawie, herbacie i ciasteczkach.

Po wspólnym czytaniu przyszedł czas na „Lekcję języka polskiego” z dr Emanuelą Tatarkiewicz. Prelegentka omawiała kolejno czytane lektury zwracając uwagę na uwarunkowania społeczne, w których osadzone były nowele oraz na ich uniwersalność. Przytaczała także historie z życia poszczególnych ich autorów. Było to zatem cenne uzupełnienie dla czytanych książek.